Ściany wewnętrzne z betonu komórkowego
Beton komórkowy doskonale się sprawdza w roli budulca na ściany wewnętrzne, i to zarówno nośne, jak i działowe. Do budowy ścian działowych stosuje się bloczki o mniejszej szerokości niż te, z których wznosi się ściany zewnętrzne.
Za wyborem betonu komórkowego jako budulca ścian wewnętrznych przemawia wiele argumentów. Mury wykonane z bloczków odznaczają się doskonałą nośnością, a zarazem są lekkie, co ogranicza obciążenie stropu. Spełniają też wszystkie normy i oczekiwania inwestorów odnośnie ochrony wnętrz przed hałasem. Dzięki paroprzepuszczalności bloczków z betonu komórkowego wzniesione z nich przegrody gwarantują również odpowiedni mikroklimat wnętrz.
Ściany nośne i działowe
Nośne ściany wewnętrzne spełniają funkcje konstrukcyjne. Ich zadaniem jest przenoszenie obciążeń ze stropu na fundamenty. Są one stosunkowo grube (około 20 cm). Wznosi się je razem ze ścianami zewnętrznymi. Oprócz funkcji konstrukcyjnej służą również do oddzielania pomieszczeń.
Wewnętrzne ściany działowe pełnią wyłącznie funkcje przegród oddzielających poszczególne pomieszczenia. Są lżejsze i cieńsze od wewnętrznych ścian nośnych – mają zwykle grubość 6-10 cm. Ograniczenie grubości ścian działowych wynika z normy i jest niezależne od zastosowanego materiału. Wznosi się je zwykle po wybudowaniu ścian konstrukcyjnych.
Beton komórkowy – elastyczność w podziale wnętrz
We współczesnych domach coraz bardziej docenia się duże otwarte przestrzenie, w których liczba ścian wewnętrznych jest ograniczona. Są jednak pomieszczenia, w których trudno zrezygnować z przegród zapewniających domownikom niezbędną izolację wizualną i akustyczną. Jednak również wobec tych ścian stawia się nowe oczekiwania. Podział wnętrz ma być przede wszystkim funkcjonalny, co oznacza również możliwość szybkiej zmiany w jego układzie. Ewoluujące potrzeby współczesnych rodzin często zmuszają ich już w trakcie zamieszkiwania do łączenia czy dzielenia pomieszczeń, co pociąga za sobą konieczność wznoszenia dodatkowych czy wyburzenia dotychczasowych przegród wewnętrznych. Pod tym względem beton komórkowy w roli budulca ścian działowych sprawdza się idealnie. Przegrody buduje się szybko i łatwo, zwłaszcza z bloczków profilowanych na pióro i wpust. Bloczki nie są ciężkie, dlatego wzniesione z nich ściany nie obciążają zbytnio stropu. W razie konieczności łatwo więc taką ścianę wyburzyć lub dostawić nową. Bloczki łatwo się przycina, dlatego jest to najlepszy materiał murowy również na ścianki niepełnej wysokości, murki czy też łukowe ściany działowe.
Nośność ścian działowych z betonu komórkowego
Do budowy ścian działowych wykorzystuje się bloczki o szerokości 10 i 12 cm. Do budowy przepierzeń (np. niskich murków) można wykorzystać cieńsze elementy z betonu komórkowego, na przykład płytki o szerokości 6-8 cm. Inwestorzy doceniają funkcjonalność ścian z betonu komórkowego podczas wykańczania wnętrz oraz w ich codziennym użytkowaniu. Na ścianach działowych wieszamy nie tylko obrazki, ale też znacznie cięższe przedmioty – regały, szafki. Parametrem, który obrazuje zdolność przenoszenia przez mur dużych ciężarów, jest wytrzymałość na zginanie, a także wytrzymałość na ścinanie, a także gęstość materiału. Wytrzymałość na zginanie zależy głównie od właściwości zaprawy zastosowanej do wykonania muru, a także wytrzymałości na ściskanie bloczków. Działowe ściany wewnętrzne budujemy z bloczków klasy gęstości 500 lub 600. Wykonane z tych materiałów mury spełniają wszystkie wymagania dla ścian działowych zawarte w przepisach.
Ściany działowe wykonane z betonu komórkowego ułatwiają także częste zmiany w aranżacji wnętrz. Jednorodność i porowatość betonu komórkowego ułatwia obróbkę materiału, a w szczególności wykonywanie w niej otworów, umożliwiających osadzanie kołków i gwoździ w ścianach. Jednak beton komórkowy jest dość kruchy, dlatego trzeba pamiętać, aby stosować specjalne kotwy lub kołki (np. rozporowe) przeznaczone do bloczków z betonu komórkowego.
Do wykorzystania betonu komórkowego w roli materiału na ściany wewnętrzne przekonuje również dokładność wymiarowa bloczków (bloczki z powierzchniami czołowymi wyprofilowanymi na pióra i wpusty produkowane są w kategorii wymiarowej TLMB, natomiast bloczki bez profilowania w kategorii TLMA) oraz ich szlifowane powierzchnie, co umożliwia wybudowanie gładkiej, łatwej do wykończenia ściany.