Koszt ekipy budowlanej
Planując budowę domu bierzemy pod uwagę wszystkie koszty, składające się na inwestycję. Choć zazwyczaj przyświeca nam idea oszczędzania, tańsze rozwiązania mogą nieść spore ryzyko. Dotyczy to również ekipy budowlanej. Koszt ekipy budowlanej to temat, na którym nie warto oszczędzać?
Koszt budowy domu jest poważną inwestycją. Sam zakup materiałów budowlanych to duży wydatek. Każdy inwestor chce, aby jego dom był trwały, ciepły i estetyczny. Jednak nawet jeśli zainwestujemy w materiały budowlane najwyższej jakości, których cena jest dużo wyższa niż standardowych rozwiązań, bardzo ważne będzie również wykonawstwo. Nieprofesjonalna ekipa i niestaranne prowadzenie prac mogą zniweczyć nasze plany, dlatego oszczędności poczynione na ekipie budowlanej w wielu sytuacjach się nie opłacają. A jakość i profesjonalizm kosztują.
Jedna, czy kilka ekip?
Aby zminimalizować koszt ekipy budowlanej niejednokrotnie inwestorzy decydują się na zaangażowanie kilku wykonawców. Wybierając wyspecjalizowanych pracowników do trudniejszych i istotniejszych etapów wznoszenia budynku, godzą się zapłacić więcej, a do mniej skomplikowanych angażują tańszych wykonawców lub sami przeprowadzają prace metodą gospodarczą. Jednak takie rozwiązanie może okazać się tylko pozornie bardziej ekonomiczne. Zatrudnienie kilku ekip budowlanych często wiąże się z generowaniem dodatkowych kosztów i nieprzewidzianych komplikacji. Musimy na przykład liczyć się z przerwami w trakcie budowy i potencjalnymi konfliktami między wykonawcami. Najczęstszym problemem jest w tym przypadku przerzucanie odpowiedzialności za poczynione błędy. Jeśli nie mamy inspektora nadzoru budowlanego, często trudno jest ustalić, która z ekip zawiniła. Sami angażując się w prace możemy również popełnić szereg błędów, chyba że mamy odpowiednią wiedzę i kwalifikacje. Przy zaangażowaniu kilku ekip termin oddania domu do użytku może być znacznie opóźniony. Budowa prowadzona przez jedną profesjonalną ekipę będzie przebiegała szybko i sprawnie. Sprawdzony wykonawca to rozwiązanie bardziej kosztowne, ale owocuje nie tylko ciągłością prac, ale także w dłuższej perspektywie bezawaryjnością, trwałością i zachowaniem długotrwałej estetyki domu.
Generalny wykonawca i inspektor
Dla osób, które nie dysponują czasem niezbędnym do sprawowania ścisłej kontroli nad budową oraz tych, którzy chcą mieć pewność sprawnie prowadzonych prac, wartym uwagi rozwiązaniem jest zatrudnienie generalnego wykonawcy i inspektora nadzoru inwestorskiego. Choć jest to rozwiązanie kosztowne, daje nam poczucie bezpieczeństwa. Generalny wykonawca odpowiada za zorganizowanie specjalistycznych ekip budowlanych, zakup niezbędnych materiałów, ich transport oraz wynajęcie sprzętu potrzebnego podczas wznoszenia domu. Z kolei inspektor nadzoru inwestorskiego będzie kontrolował przebieg całości prac wykonawczych. Taka organizacja pozwoli nam na praktycznie zdalne pilnowanie budowy. Aby mieć pewność własnej inwestycji, konieczne jest podpisanie szczegółowych umów z generalnym wykonawcą i inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Co wpływa na koszt ekipy budowlanej?
Ceny prac wykonawczych zależą od miejsca, w którym dom będzie budowany. W różnych regionach kraju znajdziemy odmienne ceny. Także koszt ekipy budowlanej w dużych miastach będzie wyższy, niż na prowincji. Wysoko wyspecjalizowani wykonawcy kosztują więcej, niż ekipy składające się choćby z przypadkowych pracowników, czy pochodzących z zagranicy. Choć oszczędności poczynione na takich rozwiązaniach kuszą, często mogą nas więcej kosztować powstałe w ten sposób błędy. Warto też być czujnym, gdy atrakcyjna oferta dotyczy profesjonalistów z poza naszego kraju. Może okazać się, że obce są im technologie stosowane w Polsce. Warto wiedzieć też, że niektóre ze współczesnych rozwiązań budowlanych znacznie ułatwiają prace i skracają czas wznoszenia domu, dlatego powinny stać się argumentem decydującym o niższym koszcie ekipy budowlanej.