Kupujemy materiały budowlane – etapy zakupowe
Materiały budowlane najlepiej jest kupić wcześniej, aby nie powstawały niepotrzebne przestoje na budowie, które zwykle generują dodatkowe koszty i dezorganizują prace. Jednak nie od razu niezbędny nam będzie cały asortyment. Warto precyzyjnie zaplanować zakupy niezbędne do skończenia określonego etapu.
Najlepiej by było, aby nasze wizyty w składzie budowlanym ograniczyć do minimum – nie tracimy wtedy cennego czasu. Aby jednak tak zaplanować zakupy, musimy mieć dobrze wykonany harmonogram prac i stosować dyscyplinę w jego utrzymaniu. Nie kupujmy od razu wszystkich produktów naraz, aby niepotrzebnie nie gromadzić ich na placu budowy, narażając na możliwość kradzieży. Współczesne placówki handlowe – hurtownie i składy budowlane – działają zazwyczaj elastycznie i nawet zakupione wcześniej zakupy dowożą na plac budowy dopiero wtedy, kiedy są one niezbędne.
Materiały budowlane na początek
Na początku budowy kupujemy materiały budowlane związane z organizacją inwestycji. Niezbędne będą materiały na tymczasowe ogrodzenie posesji, kruszywa do budowy i ewentualnie do utwardzenia nawierzchni – piasek, żwir lub także coś grubszego, na przykład destrukt – gdy przyjdzie utwardzić nawierzchnię wjazdu na budowę. Pamiętajmy też o zakupie żółtej tablicy informacyjnej, mającej zawisnąć na ogrodzeniu. Dużą partię zakupową tworzą materiały budowlane związane z wykonaniem fundamentów, czyli bloczki betonowe, jeśli ściany będą murowane, papa i lepik lub gruba folia izolacyjna (do hydroizolacji), stal zbrojeniowa w postaci prętów o różnej średnicy oraz drut wiązałkowy. Te ostatnie materiały mogą przydatne być także na innych etapach budowy, np. podczas wykonania nadproży czy wieńców, dlatego warto od razu zamówić taką ilość, aby wystarczyła do końca budowy. Podczas pierwszej wizyty w składzie budowlanym kupmy także płyty styropianowe lub polistyren XPS do ocieplenia ścian fundamentowych i podłogi na gruncie oraz folię kubełkową.
Druga transza zakupów – budowa w pełni
Kolejne zakupy związane są z rozpoczęciem stanu surowego oraz budową dachu. To zaopatrzenie w materiały budowlane ścienne, stropowe, drewno na więźbę dachową i pokrycie dachowe. Wraz z budulcem na ściany zamawiamy odpowiednią ilość zaprawy murarskiej czy piany poliuretanowej. Przy budowie ścian jednowarstwowych potrzebne będą jeszcze bloczki czy pustaki narożne i uzupełniające – nie zapomnijmy więc o nich. Na tym etapie powinny być kupione także, jeśli przewidujemy ich użycie, prefabrykowane lub półprefabrykowane elementy nadprożowe. Do budowy najczęściej u nas stosowanych stropów Teriva musimy kupić pustaki keramzytobetonowe lub betonowe, belki nośne, potrzebny będzie także beton i zbrojenie. Możemy także zastosować prefabrykowane płyty stropowe z betonu lub betonu komórkowego albo płyty typu filigran. Cieślom należy dostarczyć odpowiednią ilość tarcicy, gwoździe, gwintowane kotwy i śruby, stalowe, perforowane okucia do drewna. Dekarze poproszą nas o blachę na obróbki dekarskie, rynny wraz z halkami rynnowymi i oczywiście materiał pokryciowy, membranę pod pokrycie, taśmy uszczelniające, wkręty i klamry.
Trzecia wizyta w hurtowni lub składzie – prace izolacyjne, stolarka oraz instalacje
To zakup materiałów budowlanych niezbędnych do wykańczania ścian zewnętrznych, materiałów izolacyjnych do wnętrza budynku i ocieplenia poddasza, stolarka, a także materiały do wykonania instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania, wentylacji. Do wykonania instalacji niezbędne są wszelkie rury, złączki, mufy, trójniki, kable i oczywiście źródło ogrzewania np. kocioł. Aby wykonać ocieplenie, listę niezbędnych materiałów determinuje rodzaj materiału elewacyjnego.
Transza zakupowa związana z wykończeniem domu
Ostatnie zakupy obejmują materiały budowlane wykończeniowe. Do wykończenie podłogi potrzebne będą materiały do izolacji termicznej i akustycznej, beton, odpowiednie zaprawy, folia budowlana, taśma dylatacyjna. Do wykończenia ścian kupujemy tynki do wyrównania ścian lub płyty g-k wraz z niezbędnymi dodatkami (profile nośne, masy szpachlowe, taśmy do zbrojenia spoin, wkręty nierdzewne, klej do płyt). Wykańczając poddasze, należy je ocieplić – potrzebna jest więc wełna mineralna oraz profile stalowe wraz z wieszakami, folia paroizolacyjna oraz taśma do uszczelniania jej połączeń. Finałowe wykończenie ścian to montaż płytek w łazience oraz malowanie ścian. Kupujemy więc płytki, gładzie, kleje do płytek i zaprawy do fugowania oraz farby. Ostatni w domu pojawiają się specjaliści od podłóg i tutaj musimy dostarczyć im wszystkie niezbędne materiały wykończeniowe. Na końcu wykonywany jest biały montaż, czyli montowane są umywalki, wanny, brodziki, kabiny prysznicowe i bidety.