Nietypowe nadproża – nadproże łukowe i inne rozwiązania
W architekturze nawiązującej do tradycji na niestandardowe formy ścian wpływają okna i drzwi, które oprócz popularnej formy prostokąta, zwieńczone są łukiem, a nierzadko przybierają formę okręgu lub elipsy. Jak wykonać nadproże w ścianie biegnącej po łuku a jak nadproże łukowe?
Łukowe i okrągłe okna dodające budynkowi lekkości, a często decydujące o jego stylu, pociągają za sobą nie tylko konieczność wykonania otworów o precyzyjnie zaprojektowanych krzywiznach, ale także łukowych nadproży.
Nadproże w łukowej ścianie
Jeśli w zaokrąglonej ścianie, ma się znajdować otwór okienny lub drzwiowy, musi on mieć odpowiednio wykonane nadproże. Przy niewielkiej krzywiźnie ściany można wykorzystać gotowe belki nadprożowe – niezbędne zaokrąglenie wykonuje się wówczas w warstwie ocieplenia lub tynku. Jeśli jednak krzywizna ściany jest duża i nie ma możliwości geometrycznego wpasowania belek prefabrykowanych, nadproże trzeba wykonać tradycyjnym sposobem jako żelbetowe, wylewane na budowie. Można natomiast wykorzystać wówczas kształtki U SOLBET jako szalunek tracony dla nadproża lub wykonać tradycyjne szalowanie deskami, które nadadzą nadprożu pożądany kształt.
Nadproże łukowe
Można je wykonać, stosując proste belki nadprożowe. Gotowa zbrojona belka pełni wówczas funkcję nośną, a łukowy kształt uzyskuje się doklejając do niej odpowiednio docięte bloczki z betonu komórkowego.
Nadproże łukowe można też uzyskać w inny sposób Polega on na tym, że odpowiednio docięte bloczki, które będą stanowiły konstrukcję łuku, przemurowuje się z bloczkami, z których wznosi się ściany. Ścianę, w której ma się znaleźć łukowe nadproże, muruje się do wysokości, od której zaczyna się łuk nadproża, a następnie nad otworem wykonuje się deskowanie. Bloczki, które będą stanowiły konstrukcję łuku przycina się do odpowiedniego kształtu, zaś pozostałe po docięciu elementy wykorzystuje jako podpory montażowe. W ten sposób wznosi się kolejne warstwy bloczków składających się na łuk oraz układa ich podpory. Po wymurowaniu wszystkich warstw łuku w pierwszej warstwie nad nim układa się zwykłe nadproże żelbetowe z kształtek U SOLBET, które sprawi, że siły oddziałujące na konstrukcję budynku będą odpowiednio rozłożone.
Otwór do okrągłego okna
Okrągłe okna, tzw. bulaje, to jeden z typowych detali charakterystycznych również dla współczesnej architektury wywodzącej się z modernizmu. Okrągły otwór w ścianie można zrobić, wycinając go w gotowym murze według projektu i wcześniej przygotowanego szablonu. Jednorodna struktura betonu komórkowego, gwarantująca pełną nośność nawet po przycięciu elementów, pozwala wykonać taki otwór bez obaw o naruszenie takich cech jak nośność czy jednorodność ściany.
Inny sposób to wcześniejsze przycięcie bloczków według przygotowanego schematu i murowanie ściany zgodnie ze schematem.