Jak budować z betonu komórkowego?
Dobre wykonawstwo to jeden z podstawowych warunków pomyślnej realizacji inwestycji. Jeśli wybór padnie na beton komórkowy, nie musimy mieć obaw – z budową poradzi sobie każda ekipa.
Beton komórkowy jest materiałem dobrze znanym wykonawcom. Co więcej, budowanie jest tak łatwe, że dom z bloczków z betonu komórkowego bez problemu wzniesie każda ekipa budowlana, a nawet osoba niemająca żadnego przygotowania i doświadczenia w murowaniu.
Budowa z betonu komórkowego bez błędów
Murowanie z bloczków SOLBET nie wymaga specjalnych umiejętności, wystarczy podstawowa wiedza na temat wznoszenia ścian z betonu komórkowego i kilka powszechnie stosowanych narzędzi. Budowę ścian z bloczków SOLBET dodatkowo ułatwia ich duża dokładność wymiarowa, która pozwala murować z dużą precyzją (bloczki SOLBET z powierzchniami czołowymi wyprofilowanymi na pióra i wpusty produkowane są w kategorii wymiarowej TLMB, bez profilowania w kategorii TLMA). Nie bez znaczenia jest niewielka, w porównaniu z innymi materiałami do budowy ścian, masa elementów, która sprawia, że wykonawcy mają mniej ciężarów do przeniesienia. Murarze cenią sobie także praktyczne uchwyty znajdujące się po bokach bloczków, które ułatwiają ich przenoszenie. Dużą zaletą tego materiału jest także jego łatwa obróbka – bloczki SOLBET można bez problemów docinać gdy zajdzie taka potrzeba oraz szlifować.
Szybka budowa z betonu komórkowego
Technologia produkcji nowoczesnych bloczków z betonu komórkowego pozwala na precyzyjne, a przy tym niemal ekspresowe murowanie ścian. Szybka budowa jest możliwa m.in. dzięki niewielkiej masie bloczków, co ułatwia przenoszenie materiału w docelowe miejsce w murze i dość dużym wymiarom, dzięki czemu szybko pnie się on w górę. Przyspieszenie prac murarskich zapewniają również wyprofilowane na pióra i wpusty powierzchnie boczne bloczków SOLBET – dzięki nim murując ściany, wykonuje się jedynie spoiny poziome. Zaprawę trzeba tylko nałożyć w miejscach, w których nie ma połączenia na pióra i wpusty, czyli np. w narożach, lub przy łączeniu przeciętych bloczków. Spoiny pionowe zastępują połączenia fabryczne bloczków.
Budowa przebiega szybko również dzięki zastosowaniu elementów systemowych, takich jak np. gotowe belki nadprożowe ze zbrojonego betonu komórkowego, które nie wymagają przygotowania szalunków, betonu i zbrojenia. Ponadto bloczki SOLBET można murować na cienkie, 0,5-3-milimetrowe spoiny, co również oszczędza czas na budowie.
Na co zwrócić uwagę?
Budując z betonu komórkowego należy odpowiednio obchodzić z materiałem i go składować. Beton komórkowy, podobnie jak wszystkie wyroby ścienne, jest dość kruchy, dlatego bloczkami nie należy rzucać lub obchodzić się nieuważnie. Przy murowaniu bloczki powinny być ustawiane na czystym i równym podłożu. Jeśli elementy murowe nie znajdują się na paletach, powinny zostać zabezpieczone przed podciąganiem wody z podłoża. Duży wpływ na wykonanie całego budynku ma dokładność ułożenia pierwszej warstwy bloczków w ścianie. Powinny być one murowane na zaprawie cementowej, która pozwala zniwelować ewentualne nierówności górnej powierzchni ścian fundamentowych. Dopiero kolejne warstwy można murować na zaprawę cienkowarstwową. Aby zapewnić lepszą przyczepność zaprawy po wymurowaniu każdej warstwy bloczków, ich górna powierzchnia powinna zostać przeszlifowana, co jest bardzo łatwe. Zaprawę cienkowarstwową należy nakładać za pomocą kielni do cienkich spoin. Nakładanie zaprawy za pomocą grzebieni do glazury nie jest prawidłowe, bo grubość zaprawy jest zależna od kąta nachylenia grzebienia, przez to zużycie zaprawy wzrasta.