Solbet Czy wiesz, że... Czy wiesz, że beton komórkowy ma już 100 lat?

Czy wiesz, że beton komórkowy ma już 100 lat?

Autoklawizowany beton komórkowy, to jeden z najczęściej wybieranych i stosowanych materiałów do budowy. Jest lekkim, a jednocześnie mocnym i trwałym materiałem konstrukcyjnym o wysokiej izolacyjności termicznej, odporności ogniowej i wytrzymałości. Zastosowane podczas produkcji składniki są naturalnego pochodzenia i powszechnie występują w naturze. Sam proces produkcji jest przyjazny dla środowiska wpisując się w założenia zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

 

Początki powstania betonu komórkowego

O betonie komórkowym możemy śmiało powiedzieć, że jest to materiał z tradycjami. Pierwsze próby uzyskania betonu komórkowego przypadają na rok 1877. Wynalazca Zernikow sporządził zaprawę wapienno-piaskową w parze wodnej przy udziale wysokiego ciśnienia. Odkrycie było udoskonalane przez kolejnych wynalazców jak Michaelis, E. Hoffman, J. W. Aylsworth oraz F. A. Dyer.

Dalszy rozwój technologii następował w Szwecji, kiedy to w 1923 roku architekt dr Johan Axel Eriksson opracował i opatentował technologię utwardzania bloczków z betonu komórkowego w autoklawach przy użyciu gorącej pary wodnej. Od tego momentu rozpoczyna się produkcja autoklawizowanego betonu komórkowego na skalę przemysłową, czyli już 100 lat.

Rys historyczny autoklawizowanego betonu komórkowego.

Początki powstania betonu komórkowego.

 

W Polsce beton komórkowy produkowany jest od 1951 roku po zakupie szwedzkiej licencji i częściowego wyposażenia dla dwóch zakładów w Aleksandrowie Kujawskim i Redzie. Kolejne lata nad rozwojem zaplecza technologicznego zaowocowały uruchomieniem w 1954 roku nowoczesnego zakładu produkcji betonu komórkowego w Solcu Kujawskim. Materiał zyskiwał na popularności, a nabywcy przekonali się do walorów użytkowych autoklawizowanego betonu komórkowego. Obecnie zdolności produkcyjne w Polsce szacuje się na około 5,0 mln m3.

Obecnie beton komórkowy SOLBET produkowany jest w zakładach w Solcu Kujawskim, Podnieśnie, Rurce k. Szczecina, Lubartowie, Stalowej Woli, Kolbuszowej, Lipiu k. Rzeszowa oraz w Głogowie Małopolskim.

 

Geneza powstania betonu komórkowego

Beton komórkowy został wynaleziony w celu zastąpienia drewna, czyli najbardziej popularnego wtedy materiału budowlanego. Szukano materiału, który będzie miał właściwości podobne do drewna, będzie łatwy w obróbce i ciepły, a ponadto trwalszy niż drewno oraz odporny na ogień.
Stopniowo beton komórkowy wypierał drewno z konstrukcji stając się jednym z najchętniej stosowanych materiałów. Aktualnie beton komórkowy jest jednym z popularniejszych materiałów.

Wielkość udziałów w rynku betonu komórkowego w stosunku do innych materiałów.

Udziały w rynku materiałów ściennych w 2020 i 2021 roku*)

Wzniesione wiele lat temu budynki z betonu komórkowego stoją do dziś, dzięki czemu możemy obserwować, jak materiał dobrze zachowuje się na przestrzeni lat.

System Solbet - zastosowanie

Budowa z betonu komórkowego w systemie SOLBET.

Źródło:
*) Lech Misiewicz – Materiały Budowlane 4/2020 oraz 4/2021.


Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy