Czy wiesz, że… czyli mur z betonu komórkowego a powódź
Jednym z mitów krążących wokół autoklawizowanego betonu komórkowego (ABK) jest przekonanie, iż materiał ten ze względu na swoją porowatą strukturę jest nieodporny na zawilgocenie. Jest to nieprawda! O trwałości tego materiału może świadczyć już fakt, że jest powszechnie stosowany od ponad 100 lat, a jego popularność cały czas rośnie.
Badania betonu komórkowego
Według przeprowadzanych wielokrotnie badań parametry techniczne betonu komórkowego nie ulegają pogorszeniu, nawet gdy wystąpią nietypowe warunki środowiskowe. Przykładem takich badań jest ocena budynków wykonanych z autoklawizowanego betonu komórkowego, które zostały wykonane po powodzi w 1997 r. przez COBR PB CEBET.
Z istniejących zalanych budynków zostały pobrane próbki, które zostały przebadane pod kątem wytrzymałości, gęstości był również sprawdzany skład mineralny i chemiczny betonu komórkowego. Z przeprowadzanych badań oraz obserwacji wynikło, iż ściany wykonane z betonu komórkowego w miarę szybko wysychały, zachowując przy tym wszystkie swoje parametry, nie poddając się destrukcji.
Na podstawie wyników opracowanych badań można stwierdzić, iż [1]:
- bloczki z betonu komórkowego odmiany 500 (po powodzi), nawet przy wilgotności 45% masy charakteryzowały się wytrzymałością równą 3,0 MPa,
- wytrzymałość ABK elementów zawilgoconych podczas powodzi jest zbliżona do określonej w badaniach statystycznych dla elementów schnących naturalnie po procesie autoklawizacji,
- w zawilgoconych próbkach nie stwierdzono obecności soli rozpuszczalnych, takich jak np. chlorki, siarczany,
- porowata struktura betonu komórkowego nasyconego wodą z powodzi nie różni się od typowej struktury wcześniej badanych próbek tego materiału- niepoddanych działaniu wody,
- beton komórkowy jest słabym podłożem do rozwoju grzybów i pleśni. Badania przeprowadzone w Zakładzie Mikologii Instytutu Gruźlicy Chorób Płuc w Warszawie wykazały występowanie tylko pojedynczych kolonii grzybów i/ lub bakterii, ale wyłącznie na powierzchni materiału, co nie ma wpływu na warunki higieniczno-sanitarne w pomieszczeniach.
Jak osuszyć mur po powodzi?
Wszelkie prace związane z osuszaniem budynku należy rozpocząć dopiero po ustąpieniu bezpośredniego zawilgocenia wodami oraz gdy otoczenie budynku jest bezpieczne. Należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie wietrzenie budynku. W przypadku murów otynkowanych należy sprawdzić przyczepność tynku do muru. Można to sprawdzić, opukując otynkowane powierzchnie. Jeśli będzie głuchy odgłos, to powinien zostać skuty, gdyż ma słabą przyczepność do muru co doprowadzi do jego odspojenia. W przypadku muru z ociepleniem należy usunąć również warstwę uszkodzonego ocieplenia wraz z tynkiem. Po odsłonięciu muru i zdjęciu tynku lub ocieplenia mur będzie szybciej wysychał. Należy również zadbać o należyte zabezpieczenie ścian z zewnątrz, by nie powodować podwyższenia zawilgocenia ścian. Należy więc naprawić rynny i rury spustowe odprowadzające wodę opadową.
W początkowym okresie po powodzi, gdy mur jest jeszcze mokry nie zaleca się intensywnego osuszania budynku silnym strumieniem gorącego powietrza. Należy budynek intensywnie wietrzyć. Jeśli instalacja działa można zacząć ogrzewać budynek. Jeśli nie, to można zastosować różnego rodzaju nagrzewnice. Do wyciągnięcia wilgoci ze struktur budynku sprawdzają się również pochłaniacze wilgoci. Osuszanie może być wykonane za pomocą specjalistycznego sprzętu przez firmy specjalizujące się w tego typu naprawach.
Jaki jest czas wysychania ścian? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Będzie on zależał od wielu czynników, jak przede wszystkim pogoda, warunki przewietrzania pomieszczeń, stopień zawilgocenia. Dobrze, aby proces związany z suszeniem budynków zakończyć przed zimą. Wszelkie prace wykończeniowe należy rozpocząć, gdy budynek jest już suchy.
Podsumowując, w wyniku przeprowadzonych badań można jednoznacznie stwierdzić, iż beton komórkowy jest materiałem odpornym na działanie wilgoci, nie tylko podczas ulewnych deszczy, ale również powodzi. Budynki wzniesione z tego materiału, po osuszeniu i remoncie, mogą być użytkowane. Zostało to jednoznacznie potwierdzone podczas przeprowadzonych badań betonu komórkowego po powodzi w 1997 r.
Źródło:
[1] prof. ICiMB, dr inż. Genowefa Zapotoczna-Sytek, mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk; IZOLACJE 5/2011; Odporność betonu komórkowego na zawilgocenia.
[2] prof. ICiMB, dr inż. Genowefa Zapotoczna-Sytek, mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk; IZOLACJE 6/2011; Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi.