Jak kupować materiały na budowę domu?
Każdy inwestor chciałby, aby jego dom był zbudowany z jak najlepszych materiałów budowlanych. Ceny tych samych materiałów mogą nieco się różnic w zależności, gdzie dokonujemy zakupów. Jak kupować materiały na budowę domu, aby nie przepłacać?
Zakup materiałów budowlanych musi być przemyślany i skalkulowany. Najlepiej wykonać kosztorys budowy domu (można zadanie to powierzyć kierownikowi budowy lub projektantowi). Będzie on zawierał zestawienie materiałów budowlanych wraz z podaną ilością. Jest to wygodne i praktyczne rozwiązanie, ponieważ będziemy dokładnie wiedzieć czego i w jakiej ilości potrzebujemy. Dzięki temu nie zabraknie nam np. bloczków podczas wznoszenia ścian – tym samym nie będzie przestojów w budowie. Poza tym nie będziemy się musieli martwić, gdzie po skończonej budowie domu przechowywać nadwyżkę materiałów budowlanych lub sprzedawać je na własną rękę.
Materiały na budowę domu – zakup kontrolowany
Kupno materiałów możemy powierzyć firmie wykonawczej, która zajmuje się budową domu. Dobry i uczciwy fachowiec pomoże nam dokonać najlepszego wyboru lub po prostu zakupi materiały na budowę domu w naszym imieniu. Zaletą takiej współpracy jest to, że firmy kupując materiały w zaprzyjaźnionych składach budowlanych otrzymują często dość duże rabaty, ponieważ składy doceniają swoich wiernych klientów. To najzwyklejsza rzecz na świecie. Jednak może się zdarzyć, że wykonawca w pogoni za zyskiem zamiast materiałów dobrej jakości, kupi te tańsze i o gorszej jakości. Aby trzymać rękę na pulsie, zapoznajmy się więc choćby ogólnie z ofertą producentów.
Materiały na budowę domu możemy zakupić oczywiście sami. Najwygodniej jest wybrać się do składu budowlanego, gdzie wykwalifikowani pracownicy rozszyfrują tabelki zamieszczone w kosztorysie, a dodatkowo doradzą przy zakupie. Można oczywiście pokusić się o wyszukiwanie promocji na stronach producentów i odwiedzić kilkanaście składów budowlanych w poszukiwaniu atrakcyjnych cen. Trzeba się jednak liczyć z tym, że zajmie nam to sporo czasu i energii.
Racjonalne zakupy materiałów budowlanych
Jak przygotować się do budowy domu pod kątem zapotrzebowania na materiały budowlane?
- Przygotujmy zestawienie ilości potrzebnych materiałów budowlanych. Zapiszmy na kartce wszystko, co potrzebujemy i orientacyjne ilości tych materiałów.
- Z takim zestawieniem odwiedźmy okoliczne składy budowlane, przedstawmy przygotowaną listę. Pamiętajmy, że ceny możemy negocjować.
- W przypadku, gdy kupujemy materiały i narzędzia na własną rękę zakupy najlepiej robić w jednym składzie, ponieważ firma doceni lojalnego i solidnego klienta, który może u nich zostawić sporo gotówki. Jest to także udogodnienie ze względu na logistykę.
- Najlepiej wybrać skład budowlany, który znajduje się w odległości maksymalnie 50 km od budowy domu. Zaopatrzenie się w niezbędne materiały w pobliskim składzie eliminuje problem, jakim jest koordynowanie transportu i zmniejsza znacznie koszty ponoszone na ten cel.
- Czasami może okazać się, że ceny w sklepach internetowych są niższe niż w składach, jednak weźmy pod uwagę cenę transportu. Może okazać się, że zapłacimy drożej. Zwróćmy uwagę, na szybkość dostawy i możliwość reklamacji.
- Jeśli znamy kogoś, kto również buduje dom, porozmawiajmy z nim. Kupując z sąsiadem zamawiamy więcej materiałów budowlanych, więc może okazać się, że razem uzyskamy jeszcze większe rabaty.
- Jeśli możemy, zakontraktujmy wszystkie materiały, które zamierzamy kupić, zimą lub wczesną wiosną. Wtedy kupimy materiały po niższych cenach, a skład budowlany przechowa wszystko do czasu, aż rozpoczniemy budowę.
- Kupując duże ilości najczęściej transport jest wliczony w cenę materiału. Pamiętajmy o tym.
- Jeśli mamy czas, możemy poszukać promocji na stronach producentów materiałów budowlanych i składów budowlanych.
Kupno materiałów budowlanych przez internet
Materiały na budowę domu możemy kupić w sklepach i hurtowniach internetowych. Nie jest to jeszcze szczególnie popularne rozwiązanie. To forma zaopatrywania się ma dużo zalet, szczególnie dla osób, które mają mało czasu i polują na okazje. W sklepie online można nie tylko szybko i sprawnie zapoznać się z ofertą, ale również kupić taniej niż drogą tradycyjną. Szczególnie pomocne są wyszukiwarki i porównywarki cen, które doradzą optymalny zestaw cenowy. Warto również zastanowić się nad możliwością wypożyczenia niektórych produktów, np. narzędzi i maszyn, w wypożyczalni online.
uwaga na oszustów
Kupując materiały budowlane online bądźmy bardzo ostrożni, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z ofertami na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych, w których interesujące nas materiały proponowane są w bardzo korzystnych cenach. Unikajmy transakcji, w których ogłoszeniodawca wymaga od nas zaliczki na poczet zakupu materiałów drogą internetową.
Pamiętajmy też, że firma SOLBET Sp. z o.o. nie prowadzi sprzedaży bloczków z betonu komórkowego przez Internet, ani nie pobiera zaliczek na zakup produktów. Produkty SOLBET oferowane są jedynie poprzez sieć sprawdzonych dystrybutorów, których lista znajduje się na tej stronie Solbet.pl