Czy wiesz, że …. czyli czym ocieplić ściany z betonu komórkowego?
Wśród budujących domy często pojawia się pytanie czym ocieplić ściany z betonu komórkowego: styropianem czy wełną mineralną – na który system ociepleń się zdecydować?
Popularnym rozwiązaniem dla ścian zewnętrznych z betonu komórkowego są ściany jednowarstwowe z ociepleniem styropianem (potocznie nazywane dwuwarstwowymi). (Chociaż najprostszym rozwiązaniem jest wykonanie z betonu komórkowego muru jednowarstwowego bez jakiegokolwiek dodatkowego ocieplenia, co w łatwy sposób pozwala uzyskać przegrodę o wymaganych właściwościach). Jeśli jednak wybór padnie na ścianę warstwową najlepszym rozwiązaniem, będzie zastosowanie gotowego systemu ociepleń rekomendowanego dla betonu komórkowego. Jeśli chcemy mieć zagwarantowaną trwałość elewacji to powinniśmy się zdecydować na certyfikowany system ociepleń. Tak zwany „składak” być może będzie tańszym rozwiązaniem, ale w przypadku doboru niewłaściwych elementów składowych, zapłacimy ponownie za naprawę lub wykonanie elewacji na nowo. Stosowanie tanich, źle dobranych i niesprawdzonych produktów może skutkować np. odspajaniem się płyt od elewacji lub pojawieniem się rys na tynku.
Co wybrać styropian czy wełnę?
Beton komórkowy jest zaliczany do materiałów paroprzepuszczalnych, przez co popularny stał się mit, iż do jego ocieplenia można stosować wyłącznie wełnę mineralną. Styropian przez wysoki opór dyfuzyjny praktycznie eliminuje paroprzepuszczalność przegród, ale czy to oznacza, iż nie możemy go zastosować do ocieplenia ścian z betonu komórkowego – wcale tak nie jest.
Jak wskazują badania przeprowadzone przez Instytut Techniki Budowlanej strumień pary wodnej przepływający przez ściany zewnętrzne stanowi od 0,5 do 3% całego strumienia pary wodnej usuwanej z wnętrza budynku na zewnątrz. Oznacza to, że wilgoć z budynku głównie jest usuwana przez odpowiednio dobrany system wentylacyjny. Z punktu widzenia paroprzepuszczalności nie ma więc znaczenia, czy ściana zostanie ocieplona wełną mineralną, czy może styropianem.
Generalnie ściany ociepla się zarówno styropianem jak i wełną mineralną. W przypadku ścian z betonu komórkowego również są takie możliwości. Różnica polega na tym, że w przypadku ocieplenia wełną mineralną ściany zewnętrzne powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby opór dyfuzyjny poszczególnych warstw przegrody malał od strony wewnętrznej na zewnątrz. Każda kolejna warstwa nie powinna utrudniać wydostawania się wilgoci na zewnątrz przegrody. W przypadku ocieplenia ścian z betonu komórkowego styropianem takiej sytuacji nie ma.
Elewacja domu – kompletny system ociepleń
Wybrany system ociepleń, będzie zawierał informację o składowych produktach systemu oraz uwzględniał konkretny rodzaj ocieplenia (styropian, wełna). W systemie ociepleń każdy produkt będzie pełnił inną funkcję, ale wszystkie materiały będą pasować do siebie dzięki czemu uzyskamy wykończenie ściany o najlepszych parametrach. Jednym z takich systemów ocieplenia ścian jest system SOLBET Termo. Jego zastosowanie zagwarantuje trwałość elewacji oraz odpowiednie właściwości użytkowe, które zależą nie tylko od prawidłowego wykonania termoizolacji, ale również od jego części składowych.
Przykład zastosowania systemu SOLBET Termo.
System SOLBET Termo, jest to kompletny system ociepleń, którego wymagania i parametry zostały potwierdzone badaniami. Składa się z następujących produktów:
- zaprawy klejącej do styropianu białego i grafitowego – Gabit Termo 1.6,
- zaprawy klejącej do ociepleń do wykonywania warstwy zbrojonej siatką – Gabit Terrmo PLUS 1.4 na cemencie białym oraz Gabit Termo Plus 1.5 na cemencie szarym (zaprawy mogą być również stosowane do przyklejania płyt styropianowych),
- preparatu gruntującego SolplastPlus 10.2 (przeznaczony do przygotowania różnego rodzaju podłoża przed przyklejaniem warstwy ocieplenia lub wykonywania tynków),
- SOLBET tynku zewnętrznego silikonowo – silikatowego 3.1 lub silikonowego 3.3,
- SOLBET farby silikonowej.
Co jest ważne system Solbet TERMO można stosować z ogólnodostępnymi styropianami białymi oraz grafitowym, zbrojącymi siatkami tynkarskimi oraz łącznikami mechanicznymi dopuszczonymi do sprzedaży oraz właściwościami określonymi w Krajowej Ocenie Technicznej wydanej dla systemu ociepleń ścian zewnętrznych budynków SOLBET Termo.
Przyklejanie płyt styropianowych za pomocą kleju Gabit Termo 1.6 metodą punktowo-pasmową.
Przeczytaj także: