Czy wiesz, że czyli ile waży mur z betonu komórkowego?
Waga pojedynczego bloczka to nie tylko sucha liczba, ale element, który wpływa na ciężar całego budynku oraz szybszą i sprawniejszą pracę wykonawcy. Rodzaj zastosowanego materiału przekłada się na czas pracy, trudność wykonania i finalnie na cenę za robociznę. Dlatego też wybierając materiał do wykonania domu warto zwrócić uwagę również na ciężar bloczków.
Bloczki z betonu komórkowego cieszą się niezmienną popularnością wśród ekip budowlanych, gdyż murowanie z nich ścian jest proste i sprawne. Bloczki z betonu komórkowego pomimo swoich dużych rozmiarów są lekkie w porównaniu z innymi elementami murowymi, dodatkowo posiadają uchwyty montażowe ułatwiające ich przenoszenie, a do wymurowania 1m2 muru potrzebujemy tylko 7 sztuk bloczków. Niska gęstość objętościowa betonu komórkowego przekłada się na ciężar pojedynczego bloczka. Bloczek o wymiarach 500 x 240 x 240 odmiany 500 waży około 20,6 kg.
Dla przykładu:
1 m2 mur z betonu komórkowego wykonany z bloczków o wymiarach (dł. x szer. x wys.) 500 x 240 x 240 mm odmiany 500 lub 600 będzie ważył około 144 kg – 171 kg. Dla porównania 1 m2 muru o tej samej szerokości wykonany z bloczków silikatowych (250 x 240 x 220; klasa gęstości 1,4) będzie ważył około 333 -357 kg- czyli prawie dwukrotnie więcej.
Co to oznacza dla inwestora? Wykonawca murując z cięższego materiału musi być przygotowany na większy wysiłek fizyczny i obciążenie. Może to się bezpośrednio przekładać na większe koszty robocizny. Można to sobie uświadomić porównując, ile ton musi przenieść murarz wykonując budynek jednorodzinny, gdzie powierzchnia ścian zewnętrznych wynosi dla uproszczenia 100m2. W przypadku betonu komórkowego wykonawca ma do przeniesienia około 14- 17 ton, a silikatów około 33 – 36 ton. Materiały o mniejszej gęstości, porowate (jak beton komórkowy) są również łatwiejsze w obórce i prościej jest w nich prawidłowo wykonać instalacje.
Lżejsze bloczki, takie jak beton komórkowy, są łatwiejsze do transportu. Mniejsza waga pozwala zoptymalizować transport i przewieźć więcej bloczków niż w przypadku cięższych elementów murowych.
Budowa z bloczków z betonu komórkowego SOLBET
Mniejszy ciężar bloczków jest również ważny przy wykonywaniu ścian działowych na poddaszu lub piętrze. Dlaczego jest to istotne? Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć na ten temat, zapraszamy do lektury krótkiego artykułu:
Ile ważą ściany działowe z betonu komórkowego?