Czy wiesz, że dobrą praktyką jest zbrojenie strefy podokiennej
Strefa podokienna w budynku jest miejscem, w którym występuje niekorzystny układ naprężeń, który może doprowadzić do powstawania rys pod otworami okiennymi. Aby nie dopuścić do powstawania charakterystycznych zarysowań dobrą praktyką jest zastosowanie zbrojenia w spoinie wspornej pod oknem bez względu na rodzaj zastosowanych elementów murowych.
Przyczyna powstawania rys pod oknem?
Mur, który jest obciążony osiowo i nie jest poddawany bocznemu naporowi przenosi w głównej mierze naprężenia równomiernie rozłożone ściskające. Trajektorie tych naprężeń są regularne. Natomiast są w murze także miejsca, w których występują również naprężenia rozciągające. Powstanie tych naprężeń nie zależy od rodzaju zastosowanych elementów murowych, ale od pracy konstrukcji budynku. Jednym z takich miejsc jest strefa podokienna w budynku, gdzie w miejscu oparcia nadproża powstają naprężenia ściskające natomiast w strefie podokiennej naprężenia rozciągające. Koncentracja naprężeń rozciągających może spowodować zarysowanie tej strefy. Sposobem, aby zabezpieczyć mur przed zarysowaniem w strefie podokiennej jest jej zazbrojenie. Zbrojenie strefy podokiennej powinno być przede wszystkim stosowane w przypadku wytężonych filarków międzyokiennych oraz przy wykonywaniu ścian jednowarstwowych, bez ocieplenia.
Jak prawidłowo zazbroić strefę podokienną?
W celu zabezpieczenia strefy podokiennej przed wystąpieniem zarysowań należy umieścić zbrojenie w przynajmniej jednej najwyższej spoinie pod oknem. Do tego celu najlepiej jest wykorzystać:
- siatki z włókna szklanego Murfor Compact,
- płaskie kratowniczki ze stali ocynkowanej Murfor.
Murfor Compact dedykowany do betonu komórkowego jest dostępny w dwóch szerokościach 40 i 80 mm. W zależności od grubości muru stosujemy jeden, dwa lub trzy ułożone obok siebie pasma. Kratowniczki Murfor natomiast to prefabrykowane belki zbrojeniowe produkowane w szerokościach od 30 do 250 mm oraz długości 3050 mm. Zbrojenie Murfor Compact można stosować zarówno przy murowaniu na zaprawie do cienkich spoin jak i tradycyjnej. W przypadku stosowania kratowniczki Murfor dostępne są jej dwa rodzaje w zależności od rodzaju zastosowanej zaprawy (typ RND- zaprawa tradycyjna lub do cienkich spoin – typ EFS).
Przy zbrojeniu spoiny należy pamiętać, aby zbrojenie było co najmniej o 1 m dłuższe niż szerokość otworu okiennego, tak aby z każdej strony wychodziło minimum 50 cm poza krawędź otworu. Zbrojenie powinno być otulone- w całości zatopione w zaprawie.
Zasięg zbrojenia w spoinie poziomej (wspornej)
Więcej nt. zbrojenia strefy podokiennej znajdziesz w filmie: Budowa domu krok po kroku w systemie SOLBET odcinek 23 Wzmocnienie pod oknami.