Czym się różnią bloczki typu WU od PWU?
Bloczki oznaczone jako PWU mają boczne powierzchnie profilowane w system piór i wpustów, które podczas murowania zazębiają się ze sobą. Dzięki temu pionowych styków nie trzeba wypełniać zaprawą. Z kolei WU to tak zwany typ wpust-wpust. Bloczki mają po obu stronach wąskie, centralnie umieszczone wgłębienia. Ponieważ nie ma tu „zamków”, pionowe spoiny podczas murowania wypełnia się zaprawą. Litera „U” oznacza po prostu uchwyty montażowe.
Obecność wpustów po bokach bloczków WU wynika z uwarunkowań technologicznych – podczas procesu autoklawizacji uzyskuje się dzięki nim korzystniejszy rozkład temperatury i lepszą jakość gotowego wyrobu. Wpusty nie wpływają istotnie na parametry cieplne ściany ani na zużycie zaprawy, choć dla bardzo skrupulatnych obliczeń – w porównaniu z elementami o powierzchniach gładkich – rzeczywiście mogą mieć znaczenie na plus.
Bloczki typu PWU to wyższa półka wyrobów ściennych. Możliwość murowania bez wypełniania spoin pionowych zaprawą ułatwia i przyśpiesza prace, a gotowa przegroda ma bardzo dobre parametry cieplne. Ten typ bloczków sprawdza się w warstwie konstrukcyjnej ścian zewnętrznych, a wręcz jest jedynym, jaki nadaje się na ściany jednowarstwowe.
Pamiętajmy, że ściany piwnic, ze względu na obciążenia naporem gruntu, można murować wyłącznie z bloczków pełnych i z wypełnieniem zaprawą murarską zarówno spoin poziomych, jak i pionowych. Również ściany wewnątrz domu warto murować z bloczków innego typu niż PWU, bo obecność zaprawy w spoinach pionowych poprawia akustykę.