Ile potrzeba pustaków Solbet do budowy domu Noelia bis 2m?

Frequently Asked Questions


Ile potrzeba pustaków Solbet do budowy domu Noelia bis 2m?

Zadane pytanie:

Kupiłam projekt domu Noelia bis 2m, czy jest możliwość aby Państwo mi powiedzieli ile pustaków 24cm i 12cm potrzebuje na budowę.

Odpowiedź Solbet:

Po kontakcie z firmą projektową udało nam się dowiedzieć, że zestawienie materiałów do projektu Noelia bis 2m jest dostępne wraz z kosztorysem.
Przelicznik m2 na sztuki bloczków jest bardzo prosty. Na 1 m2 przypada zawsze 7 sztuk bloczków SOLBET niezależnie od grubości muru.

Krótką poradę jak policzyć zużycie bloczków na 1 m2 ściany znajdzie Pani tutaj. Bloczki z betonu komórkowego łatwo się docina, a więc nie ma żadnych elementów uzupełniających, ponieważ nie są potrzebne (tak, jak przy innych materiałach). Ale jeśli ściany będę o grubości 24cm, to czasami wysokość kondygnacji wykonuje się z płytek wymurowanych na boku (po to, by dorównać mury do projektowanej wysokości kondygnacji).

Z poważaniem
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

 

Jak zabezpieczyć mur na zimę?

Zadane pytanie:

Mam pewne zapytanie. Nie udało mi się zalać stropu przed zimą. Dopiero zdążyłem zalać słupy narożne i nadproża okien. Muszę jeszcze 1 warstwę domurować oraz wszystkie działowi. Czy bloczkom się coś stanie? Mam się obawiać, że zima je uszkodzi?

Odpowiedź Solbet:

Na zimę można zostawić mury przykryte od góry. Zacinający deszcze i śnieg nie powinny uszkodzić materiału. W załączeniu zdjęcie ilustrujące, jak to można zabezpieczyć. Jeśli by się chciało murować bloczki w temperaturach około 0 stopni, to polecam naszą zaprawę zimową 0.7.

Jeśli chodzi o ściany działowe, to mam dla Pana istotną wskazówkę. Ściany działowe na parterze najlepiej murować po wykonaniu stropu, nie będą wówczas przeszkadzać w trakcie wykonywania szalunków pod strop. Natomiast ściany na stropie powinno się murować dopiero po usunięciu szalunków pod stropem, jak strop już się ugnie.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Fot.: Zabezpieczenie muru w trakcie murowania zimą za pomocą folii hydroizolacyjnej ułożonej na górnej warstwie wymurowanych bloczków.

 

Link do informacji na temat zaprawy zimowej 0.7:

Zaprawa murarska do cienkich spoin do betonu komórkowego na cemencie białym – zimowa 0.7

Po jakim czasie od wybudowania domu wykonywać tynki wewnętrzne?

Zadane pytanie:

Chciałabym wiedzieć po jakim czasie od wybudowania domu za pomocą bloczków Solbet 600 można otynkować wewnętrzne ściany i ruszyć z pozostałymi pracami (z założeniem że elewacja zew. będzie wykonana dopiero po 6 miesiącach).

Pozdrawiam
Justyna

Odpowiedź Solbet:

Po wymurowaniu ścian, wykonaniu stropów, wymurowaniu ścian poddasza lub piętra, wykonaniu dachu, pokryciu dachu, rozszalowaniu stropów, wykonaniu ścian działowych, wstawieniu stolarki, wykonaniu instalacji przychodzi czas na wykonanie tynków wewnętrznych. To wystarczająco dużo czasu, by można było roboty te wykonywać w tej sekwencji bez jakichkolwiek przestojów. To, że elewacja nie będzie wykonana, to też nie będzie przeszkadzać. Jedynie należy zawsze pamiętać, by roboty były prowadzone w odpowiednich warunkach pogodowych. Jeśli chodzi o wybór tynku to więcej informacji znajdzie Pani tutaj.

Pozdrawiam
mgr inż arch. Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

 

W jaki sposób łączyć ściany działowe do ścian nośnych?

Odpowiedź Solbet:

Do budowy ścian działowych (nienośnych) stosuje się bloczki z betonu komórkowego o szerokości 10 cm i 12 cm. Ze względu na dużą dokładność bloczków, ścianę można wymurować na zaprawę murarską do cienkich spoin do betonu komórkowego SOLBET 0.1. Ściany działowe najlepiej łączyć do ścian nośnych za pomocą łączników stalowych. Łączniki stalowe umieszcza się na etapie murowania ścian nośnych w co trzeciej warstwie, w miejscu, gdzie ma być połączenie ze ścianą działową. W przypadku, gdy łącznik będzie umieszczany w spoinie, ważne jest, aby był otulony zaprawą. Łączniki można też przybić do ścian nośnych, jak będą już one wykonane. Wtedy trzeba je odgiąć, jak będzie murowana ściana działowa.

Łącznik powinien trafiać w spoinę, w co trzeciej warstwie bloczków.

Poniżej załączam rysunek.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Czy ściany z bloczków Ideal 42 cm trzeba docieplać?

Odpowiedź Solbet:

Bloczki Solbet Ideal 42cm odmiany 350 przeznaczone są do wykonywania ścian jednowarstwowych bez dodatkowego ocieplenia. Ściana wniesiona z takich bloczków będzie charakteryzować się współczynnikiem U = 0,20 W/(m2·K). Czyli spełnia aktualne wymagania (01-2021r.) ochrony cieplnej dla ścian zewnętrznych. Decydując się na budowę ścian jednowarstwowych należy je wykonać systemowo, a więc przy użyciu wspomnianych już bloczków, nadproży z betonu komórkowego zbrojonego SOLBET, kształtek U, płytek z betonu komórkowego oraz zaprawy murarskiej do cienkich spoin do betonu komórkowego SOLBET 0.1. Należy też zadbać o dobrą ekipę budowlaną i dopilnować stosowania przez nią odpowiednich rozwiązań systemowych.

Nie trzeba zatem dodatkowo ocieplać murów wykonanych systemowo. Dobrze wykonane mury spełnią swoje zadanie.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Czy z Solbetu 18 cm można budować ściany nośne zewnętrzne domu jednorodzinnego szeregowego?

Odpowiedź Solbet:

Tego typu wybór zawsze powinien być poparty analizą projektową. Polega to na tym, że projektant sprawdza najbardziej wytężone fragmenty ścian. Zazwyczaj są to filary międzyokienne lub inne miejsca, gdzie mamy mniejszy przekrój ściany i największe obciążenie.

Zazwyczaj wynika z tego, że nie ma takich miejsc, gdzie mamy za małą nośność. Jeśli jednak są takie miejsca, gdzie nośność jest niewystarczająca, to wykonuje się filary z żelbetu.
Jest wiele możliwości i zależy to od projektanta.

Korespondencyjnie mogę odpowiedzieć na to pytanie, że nie powinno być problemu z zastosowaniem bloczków o grubości 18cm, ale ostateczna odpowiedź powinna należeć do projektanta adoptującego projekt (jeśli jest to projekt katalogowy), lub autora projektu (jeśli jest to projekt indywidualny).

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Jak prawidłowo zaizolować płytę fundamentową domu?

Zadane pytanie:

Izolacja płyty fundamentowej: Wykonałem płytę fundamentową, która zlokalizowana jest powyżej poziomu gruntu. Pod nią jest folia (podwójna warstwa) i 10 cm polistyrenu. Czy powinienem zaizolować cały wierzch płyty? Jeśli tak i jeśli byłaby to papa, czy należy na nią położyć jeszcze folię? Na płycie ma się jeszcze znaleźć 10 cm polistyrenu i jastrych. Czy boczne powierzchnie płyty powinny być zaizolowane wraz z pierwszą warstwą bloczków gazobetonowych? Jak mocować styrodur, który będzie chronił cokół domu?

Odpowiedź Solbet:

Witam.
Trochę nie rozumiem pytania, ponieważ pyta Pan o to, czy dać termoizolację na płycie, a później Pan pisze, że taka izolacja będzie.
Płyta powinna być zaizolowana od spodu i z boków za pomocą polistyrenu XPS (można również płytę wykonać na podbudowie ze szkła piankowego lub płyty z pianobetonu). Również też bym dał ocieplenie od góry płyty (a na tym oczywiście wykonał jastrych – czyli tak, jak Pan pisze).

Jeśli by była papa, to wg mnie nie ma konieczności nakładania folii, ale o to należałoby się spytać producenta systemu hydroizolacji, ponieważ producenci hydroizolacji mają wyroby, które, jeśli mają być skuteczne, to wymagają odpowiednich technologii.

Jeśli ściana naziemia ma być z ociepleniem, to izolację z płyt XPS dałbym również na wysokości cokołu, czyli w strefie mokrej (około 30cm powyżej gruntu).

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Jak zabezpieczyć płytę fundamentową?

Zadane pytanie:

Zabezpieczenie płyty fundamentowej: Proszę o poradę. Chodzi mianowicie o zabezpieczenie płyty fundamentowej. Jest ona posadowiona (w niektórych miejscach) powyżej gruntu, na warstwie 100 mm styropianu. Na zimę mam zamiar ją przykryć szczelną plandeką. Czy powinien również otulić ją warstwą izolacji termicznej? Dodam, że grunt jest u mnie piaszczysty czyli niewysadzinowy.

Odpowiedź Solbet:

Witam.
Uważam, że na niewiele to się zda, ponieważ nawet, jak przykryje Pan płytę plandeką, to nie zapewni Pan tego, że woda (opadowa, stopiony śnieg) zostanie odprowadzona poza płytę. Wręcz może to zalegać i wpływać pod plandekę.

Ważne, że grunt nie jest wysadzinowy, więc nie powinno to spowodować uszkodzeń tej płyty.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Jak osiągnąć współczynnik przenikania ciepła U0,17 używając bloczka komórkowego 24 cm?

Zadane pytanie:

Współczynnik U: Mam w projekcie współczynnik przenikania ciepła U0,17 dla scian zew. Mam wasz bloczek komórkowy 24 cm. Ile i jakiego powinienem dać styropianu aby osiągnąć ww współczynnik?

Odpowiedź Solbet:

Przypuszczam, że jest to bloczek klasy gęstości 500 lub 600.
Oznacza to, że należy „500” ocieplić styropianem grubości 17cm, natomiast „600” styropianem grubości 18cm.

Do obliczeń przyjąłem styropian o obliczeniowym współczynniku przewodzenia ciepła lambda = 0,04W/mK.

Decydując się na styropian o niższej lambdzie np. 0,032 W/mK bloczek odmiany 500, wystarczy ocieplić styropianem o grubości 13cm. Całkowita grubość ściany w tym przypadku będzie wynosiła 37 cm.

Polecam również, zapoznanie się z artykułem: Co warto wiedzieć, planując ocieplenie ścian?

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Czy gruntować ściany z betonu komórkowego przed ociepleniem?

Zadane pytanie:

Gruntowanie przed ociepleniem: Czy trzeba ściany z betonu komórkowego gruntować przed wykonaniem ocieplenia? Czy można ocieplać za pomocą pianki, czy lepsza do tego materiału będzie metoda mokra?

Odpowiedź Solbet:

Przy ocieplaniu należy kierować się wskazówkami producenta systemu ociepleń. Zazwyczaj gruntowanie jest wymagane. W ten sposób zwiększamy przyczepność i czystość podłoża, więc jest to zabieg podwyższający pewność tego rozwiązania.

Proponuję oczyszczenie ocieplanej ściany z kurzu i pyłu budowlanego oraz zagruntowanie powierzchni za pomocą gruntu akrylowego głębokopenetrującego SOLBET 12.2.

Ocieplenie ścian można wykonać w dowolny sposób, jeśli dany system jest dopuszczony do tych celów. Najczęściej stosuje się ocieplenie za pomocą styropianu lub wełny. Piankę (chodzi o metodę natryskową) najczęściej używa się przy ocieplaniu poddaszy.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Jak powinna być wykonana przerwa między ścianką działową a stropem?

Zadane pytanie:

Ścianki działowe: Proszę o informację czy ścianki działowe powinno wymurować się ok 2 cm poniżej stropu i tą przerwę uzupełnić pianką poliuretanową czy lepiej zaprawą murarską?

Odpowiedź Solbet:

Górna krawędź ściany działowej powinna być oddylatowana od wykonanego nad nią stropu. Dylatację uzyskuje się poprzez wykonanie 2-3 cm szczeliny pomiędzy ścianami działowymi a stropem, by móc umożliwić ugięcie stropu w taki sposób, by nie dociążył on ściany działowej.
Szczelinę tę powinno się wypełnić materiałem trwale plastycznym. Może to być np. sprężysta wełna mineralna lub elastyczna piana poliuretanowa np. FlexiFoam.

Nie należy łączyć górnej krawędzi ściany ze stopem za pomocą zaprawy, normalnej piany poliuretanowej lub innych podobnych materiałów mało ściśliwych. Wypełnienie powstałej szczeliny w taki sposób, może spowodować sytuację, w której konstrukcja oprze się na murze, który może zostać uszkodzony.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Czy bloczki Solbet mogą być zastosowane na podpiwniczenie?

Odpowiedź Solbet:

Oczywiście, jest możliwe wykonanie ścian piwnic z bloczków SOLBET.
W tym wypadku ściany piwnic, ze względu na napór gruntu, powinny mieć wypełnione spoiny poziome i pionowe (niezależnie od tego, czy bloczki będą miały profilowane powierzchnie, czy będą gładkie). Nie ma znaczenia rodzaj zastosowanej zaprawy. Może to być zaprawa tradycyjna lub do cienkich spoin (na cemencie szarym lub białym).

Do tych celów najlepiej zastosować bloczki o klasie gęstości 600 z profilowaniem na wpust (typ W) o szerokości (grubości) 24cm lub szersze.

Normowe dopuszczenie betonu komórkowego do zastosowania w ścianach poniżej poziomu gruntu nie zwalnia z obowiązku wykonania odpowiedniej izolacji. Jej rodzaj zależy od warunków gruntowo wodnych w miejscu budowy. Możliwe jest wykonanie izolacji przeciwwilgociowej typu lekkiego lub średniego, gdy budynek jest posadowiony powyżej zwierciadła wody gruntowej. Jeśli występuje woda pod ciśnieniem, wywierająca na budynek ciśnienie hydrostatyczne należy wykonać izolację typu ciężkiego tzw. przeciwwodnej.

Poniżej załączam przykłady z naszego Atlasu Detali Konstrukcyjnych.


Ilustracja 1: Ściana piwnicy w budynku ze ścianami jednowarstwowymi


Ilustracja 2: Ściana piwnicy w budynku ze ścianami z ociepleniem

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy