Solbet FAQs Konstrukcja Jaka powinna być minimalna wysokość pierwszej warstwy z betonu komórkowego w stosunku do poziomu terenu?

Jaka powinna być minimalna wysokość pierwszej warstwy z betonu komórkowego w stosunku do poziomu terenu?

Zadane pytanie:

Wysokość pierwszej warstwy: Czy jest jakaś minimalna wysokość, w stosunku do poziomu terenu na zewnątrz budynku, na jakiej powinno się murować pierwszy wiersz z betonu komórkowego? Słyszałam kiedyś o min.30 cm. Czy beton komórkowy ma tą samą odporność na ściskanie w każdym kierunku? Czy bloczek 36x24x59 mogę ułożyć bokiem na murze 24 cm?

Odpowiedź Solbet:

Zaleca się, by ściana w strefie przyziemia była uformowana w cokół o wysokości 30 cm od poziomu terenu. To część ściany, która jest narażona na zawilgocenia wodą odbijającą się od terenu (tzw. woda obryzgująca). Można tę część wykonać z betonu komórkowego i zabezpieczyć ją za pomocą tynku odpornego na wilgoć „np. tynk marmolitowy” lub np. przykleić płytki zabezpieczając również uprzednio ścianę za pomocą hydroizolacji.
Często wynosi się ścianę fundamentową powyżej gruntu, by cokół był wykonany z bloczków betonowych. Proszę zobaczyć na ilustracji poniżej, gdzie przedstawiono detal najpopularniejszego rozwiązania strefy przyziemia dla ściany z ociepleniem.

Jeśli chodzi o drugie pytanie, to beton komórkowy ma we wszystkich kierunkach te same parametry, więc można wymurować bloczki ustawiając je „na boku”. Należ przy tym pamiętać o tym, by wymurować je dając zaprawę w spoinach poziomych i pionowych.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET


Rys. 1: Typowe rozwiązanie posadowienia oraz strefy przyziemnej w budynku jednorodzinnym


Rys. 2: Detale

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy