Fundamenty

Jak prawidłowo zaizolować płytę fundamentową domu?

Zadane pytanie:

Izolacja płyty fundamentowej: Wykonałem płytę fundamentową, która zlokalizowana jest powyżej poziomu gruntu. Pod nią jest folia (podwójna warstwa) i 10 cm polistyrenu. Czy powinienem zaizolować cały wierzch płyty? Jeśli tak i jeśli byłaby to papa, czy należy na nią położyć jeszcze folię? Na płycie ma się jeszcze znaleźć 10 cm polistyrenu i jastrych. Czy boczne powierzchnie płyty powinny być zaizolowane wraz z pierwszą warstwą bloczków gazobetonowych? Jak mocować styrodur, który będzie chronił cokół domu?

Odpowiedź Solbet:

Witam.
Trochę nie rozumiem pytania, ponieważ pyta Pan o to, czy dać termoizolację na płycie, a później Pan pisze, że taka izolacja będzie.
Płyta powinna być zaizolowana od spodu i z boków za pomocą polistyrenu XPS (można również płytę wykonać na podbudowie ze szkła piankowego lub płyty z pianobetonu). Również też bym dał ocieplenie od góry płyty (a na tym oczywiście wykonał jastrych – czyli tak, jak Pan pisze).

Jeśli by była papa, to wg mnie nie ma konieczności nakładania folii, ale o to należałoby się spytać producenta systemu hydroizolacji, ponieważ producenci hydroizolacji mają wyroby, które, jeśli mają być skuteczne, to wymagają odpowiednich technologii.

Jeśli ściana naziemia ma być z ociepleniem, to izolację z płyt XPS dałbym również na wysokości cokołu, czyli w strefie mokrej (około 30cm powyżej gruntu).

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Jak zabezpieczyć płytę fundamentową?

Zadane pytanie:

Zabezpieczenie płyty fundamentowej: Proszę o poradę. Chodzi mianowicie o zabezpieczenie płyty fundamentowej. Jest ona posadowiona (w niektórych miejscach) powyżej gruntu, na warstwie 100 mm styropianu. Na zimę mam zamiar ją przykryć szczelną plandeką. Czy powinien również otulić ją warstwą izolacji termicznej? Dodam, że grunt jest u mnie piaszczysty czyli niewysadzinowy.

Odpowiedź Solbet:

Witam.
Uważam, że na niewiele to się zda, ponieważ nawet, jak przykryje Pan płytę plandeką, to nie zapewni Pan tego, że woda (opadowa, stopiony śnieg) zostanie odprowadzona poza płytę. Wręcz może to zalegać i wpływać pod plandekę.

Ważne, że grunt nie jest wysadzinowy, więc nie powinno to spowodować uszkodzeń tej płyty.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Jaka powinna być grubość fundamentów pod ściany 42cm w budynku jednorodzinnym na trudnym terenie?

Zadane pytanie:

Grubość fundamentów: Jaka grubość fundamentów pod wznoszenie muru jednowarstwowego o grubości 42cm. Budynek jednorodzinny, podpiwniczony. Ściany piwnicy wylewane i zbrojone, ponieważ budynek powstanie na trudnym terenie. Murarz twierdzi, że ściany piwnicy na których będą wznoszone mury konstrukcyjne mogłyby mieć grubość 25cm. Czy to nie za mało?

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Na początek krótkie objaśnienie, by być pewnym, czy o tym samym piszemy. Fundamenty (1ławy fundamentowe, ruszt, lub płyta) powinny być obliczone i zaprojektowane, by przenieść obciążenia budynku na grunt.
Ściany fundamentowe wykonuje się na fundamentach. Szerokość (1grubość) ścian fundamentowych powinna być nie mniejsza niż 2/3 szerokości murowanej ściany. Dla ścian murowanych z bloczków SOLBET Ideal 42cm ściany fundamentowe powinny mieć szerokość (1grubość) nie mniejszą niż 28cm.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Jak naprawić osiadający fundament w domu jednorodzinnym?

Zadane pytanie:

Osiadanie fundamentu: Mam problem dotyczący domu jednorodzinnego 30 letniego bez piwnicy 1-pietrowego. Fundament osiada dokładnie na środku ściany i powstała głęboka szczelina od dachu po fundament ponieważ jak wiem nie było wiązania czyli przesunięcia pustaków 1 cześć była dostawiona do drugiej i to się mogło przyczynić. I teraz czy same szczeliny można wypełnić pianką a tynk w tych miejscach wzmocnić siatką czy prętami a sam fundament słyszałem o wylaniu dodatkowego obok ale jaki ma to większy sens skoro fundament idzie w dół a z boku co najwyżej zatrzyma ziemie a podbijanie czy ktoś się tym zajmuje przecież to niebezpieczne.

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Sposób wykonania naprawy będzie uzależniony od przyczyn powstania uszkodzenia oraz stopnia uszkodzenia ściany.
Korespondencyjnie tak skomplikowane sprawy załatwia się trudno a wręcz jest to niemożliwe. Dlatego proponuję skontaktować się z uprawnionym konstruktorem, który z pewnością widząc opisaną sytuację zaproponuje Panu rozwiązanie naprawy ściany.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Czy można wykonać ściany fundamentowe z bloczków Solbet Ideal 36 cm i jak je zaizolować?

Zadane pytanie:

Ściana fundamentowa: Czy mogę wykonać ściany fundamentowe z bloczków SOLBET IDEAL-36 cm, jeśli tak to na jakiej zaprawie i jak taką ścianę zaizolować?

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Ściany fundamentowe można wykonywać pod warunkiem, że bloczki murowane są z wypełnieniem spoin czołowych (1pionowych). Do tego celu najlepiej użyć bloczków bez profilowania na pióra i wpusty.
Zaprawa do tego może być zarówno cienkowarstwowa, jak i zwykła.

Izolacja tego typu ścian przedstawiona jest w detalach CAD. Wyślę Panu na maila przykłady tego typu rozwiązań.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Jaką szerokość fundamentów stosować dla ścian jednowarstwowych w systemie Solbet Ideal?

Zadane pytanie:

Szerokość fundamentów: jaką szerokość fundamentów powinno się zastosować przy ścianach jednowarstwowych w systemie SOLBET IDEAL (szer. 42 cm)?

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Przypuszczam, że chodzi o ściany fundamentowe.

Ściany powinny być oparte na szerokości nie mniejszej niż 2/3 całkowitej szerokości bloczków. Czyli dla ściany 42cm wynosi to minimum 28cm i taką szerokość powinna mieć ściana fundamentowa, jeśli murujemy na niej ścianę z bloczków 42cm.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy