System dociepleń

Czy gruntować ściany z betonu komórkowego przed ociepleniem?

Zadane pytanie:

Gruntowanie przed ociepleniem: Czy trzeba ściany z betonu komórkowego gruntować przed wykonaniem ocieplenia? Czy można ocieplać za pomocą pianki, czy lepsza do tego materiału będzie metoda mokra?

Odpowiedź Solbet:

Przy ocieplaniu należy kierować się wskazówkami producenta systemu ociepleń. Zazwyczaj gruntowanie jest wymagane. W ten sposób zwiększamy przyczepność i czystość podłoża, więc jest to zabieg podwyższający pewność tego rozwiązania.

Proponuję oczyszczenie ocieplanej ściany z kurzu i pyłu budowlanego oraz zagruntowanie powierzchni za pomocą gruntu akrylowego głębokopenetrującego SOLBET 12.2.

Ocieplenie ścian można wykonać w dowolny sposób, jeśli dany system jest dopuszczony do tych celów. Najczęściej stosuje się ocieplenie za pomocą styropianu lub wełny. Piankę (chodzi o metodę natryskową) najczęściej używa się przy ocieplaniu poddaszy.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Jakie rozwiązania wybrać do dodatkowego docieplenia ścian zewnętrznych?

Zadane pytanie:

Docieplenie ścian zewnętrznych: Chcę ponownie położyć elewację i rozważam dodatkowe ocieplenie muru zewnętrznego. Mam mur klasyczny, tj. od wewnątrz tynk cementowy ok. 1-2 cm, belix 24 cm (Prefabet Lubartów, najprawdopodobniej klasa gęstości 600), styropian 8 cm (M15) i belix 12 cm, tynk mineralny. Jaki izolator położyć i jakiej grubości?

Odpowiedź Solbet:

W obecnej chwili ma Pan ścianę o współczynniku na poziomie U = 0,28 W/m2K. Jeśli zastosuje Pan dodatkowe ocieplenie np. grubości 6 cm, to uzyska Pan współczynnik U = 0,20 W/m2K. To już będzie bardzo dobry parametr. Będzie też spełnione wymaganie ujęte w rozporządzeniu Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Można oczywiście dać większą grubość ocieplenia.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Jak dodać izolację do istniejących ścian zewnętrznych bez uszkodzenia elewacji?

Zadane pytanie:

Dodatkowa izolacja ścian: Mam dom z pustaka – gazobeton, ściany zewnętrzne: grubość 24 cm plus styropian 12 cm. Zastanawiam się nad dodatkowym ociepleniem i wolałbym ocieplić cały dom od zewnątrz niż od wewnątrz. Jakie mam możliwości? Czy mogę, bez niszczenia obecnej elewacji dołożyć dodatkową warstwę izolacyjną? Z jakiego materiału i o jakiej grubości?

Odpowiedź Solbet:

Można ułożyć nowe ocieplenie na już istniejącym. Trzeba by było dowiedzieć się, który z producentów systemu ocieplenia dopuszcza zastosowanie „ocieplenia na ociepleniu”. Wykonuje się to w podobny sposób jak wykonywanie ocieplenia w nowo wykonanym budynku. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie styropianu, ponieważ ma niewielką masę.
Sugeruję zastosowanie łączników mechanicznych, którymi zamocuje się ocieplenie do warstwy nośnej muru. Będą to specjalne kołki, które powinny być na tyle długie, aby przechodziły przez obie warstwy ocieplenia i zakotwiły się dobrze w murze. Trzeba będzie również wymienić parapety zewnętrzne w budynku na szersze oraz wykonać ponownie ocieplenie glifów. Należy wykonać warstwę zbrojoną na ociepleniu. Oczywiście „podwójnie” ocieplony budynek należy jeszcze jego elewację wykończyć za pomocą strukturalnego tynku zewnętrznego. Takie wykończenie ma tę zaletę, że jest lekkie, więc za bardzo nie obciąży drugiej warstwy termoizolacji.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Czy warto ocieplać ściany z betonu komórkowego zarówno od zewnątrz, jak i od środka?

Zadane pytanie:

Docieplanie zewnętrzne i wewnętrzne: Buduję dom z Solbetu Optimal 600 24 cm mam pytanie czy można ocieplić 15 cm po stronie zewnętrznej i 3 cm styropianu po stronie wewnętrznej. Chodzi o to, żeby nie ogrzewać niepotrzebnie ścian zewnętrznych. (Wiem, że system styropianowy dwustronny doskonale działa na rynku zachodnim, ale wypełniany jest betonem i ma doskonałe parametry). Na to tynk cem.-wap., lub płyta gipsowa Dodam, że budynek będzie miał system rekuperacji i pompę ciepła. Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź Solbet:

Nie ma sensu wykonywać ocieplenia po stronie wewnętrznej. Wykonanie termoizolacji o grubości 15 cm na zewnątrz na murach z betonu komórkowego jest wystarczające. Dla muru z bloczków klasy gęstości 600 ocieplonych styropianem o grubości 15 cm o wsp. lambda 0,035 W/mK współczynnik przenikania ciepła dla ściany U będzie wynosił 0,18 W/m2K.

Z punktu widzenia fizyki budowli ocieplanie od wewnątrz jest niekorzystne. Dlatego proponuję wykonać ocieplenie tylko od zewnątrz. Porowata struktura betonu komórkowego, a więc dosyć wysoka termoizolacyjność bloczków z betonu komórkowego będzie skutecznie chronić i zatrzymywać ciepło wewnątrz budynku już na powierzchni ścian od wewnątrz.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Czy docieplenie starej ściany styropianem 15cm może powodować zawilgocenie?

Zadane pytanie:

Docieplenie a zawilgocenie ściany: Czy istnieje ryzyko zawilgocenia ściany wykonanej w starym budownictwie (kratówka 30 cm, wełna 5 cm, tynk), jeśli docieplę ją styropianem 15 cm? Czy powinienem wykonać kratki wentylujące nową warstwę izolacji?

Odpowiedź Solbet:

W zasadzie należy zadbać o właściwą wentylację pomieszczeń. To jest kluczowe. Kluczowe jest również wykonanie elewacji na wełnie. Chodzi o to, by warstwa wyprawy na wełnie była paroprzepuszczalna i nie powodowała zatrzymania dyfundującej wilgoci przez ścianę. Tego typu rozwiązanie powinno być sprawdzone pod względem fizyki budowli. Projektant powinien sprawdzić, jak wygląda kwestia wykroplenia się pary wodnej w przegrodzie oraz możliwości odprowadzenia kondensatu.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Po jakim czasie można ocieplić ścianę 24 cm?

Zadane pytanie:

Po jakim czasie można ocieplić ścianę 24 cm?

Odpowiedź Solbet:

Witam,

Literatura zaleca nakładanie tynków po 2 miesiącach od wymurowania ścian. Taki czas wpisuje się w naturalny cykl budowy. W międzyczasie wykonuje się wiele innych, kolejnych etapów, dlatego praktycznie nie ma na budowie żadnych przestojów.

Każdy z wariantów ocieplenia o których Pan wspomina jest wariantem prawidłowym.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Jakie jest najlepsze docieplenie dla gazobetonu z lat 80?

Zadane pytanie:

Gazobeton z końca lat 80: Chcę docieplić dom zbudowany w roku 1988. Ściana wykonana jest z gazobetonu na zewnątrz grubości 24cm w środku pustka powietrzna 3-4 cm i od wewnątrz gazobeton 12cm. Nie wiem jaka była klasa gęstości. Myślę że 600 może 500. Pustaki murowane były na zaprawie cementowo-wapiennej. Brak tynku zewnętrznego. Nie mogę nigdzie znaleźć współczynnika przenikania ciepła dla gazobetonu wyprodukowanego w Solcu i Lidzbarku (gazobeton pochodził z dwóch fabryk)w latach 1987-88. Przypuszczam, że parametry były wtedy inne. Proszę o podanie tego współczynnika dla tych pustaków i jeśli to możliwe wyliczenie współczynnika dla ściany jaką przedstawiłem oraz jakim styropianem ją docieplić. Myślę o styropianie grafitowym Termoorganiki o współczynniku 0,31 i grubości 8cm. Czy gdzieś w środku ściany nie będzie wykraplała się para wodna? Czy to jest dobry pomysł? Docieplenie chcę dać możliwie najcieńsze ze względu na zagłębienie okien w ścianie. Proszę o szybką odpowiedź.

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Jeśli przyjmę, że wbudowany beton komórkowy ma lambdę 0,20W/mK, słabo wentylowaną warstwę powietrza i przyjmę stryropian 8cm, to z wyliczeń wynika, że ściana po termomodernizacji będzie miała współczynnik U=0,21W/m2K.
Nie wykropli się para wodna w przegrodzie.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Czy można zostawić na zimę styropian bez siatki i kleju?

Zadane pytanie:

Nieprzykryty styropian: Mój blok jest w trakcie docieplania (nałożono styropian jeszcze bez siatki pokrywanej klejem). Jednak wykonawca chce przerwać prace i dokończyć na wiosnę. Czy w związku z tym powinniśmy mieć jakieś obawy?

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Jeśli budynek ma założone rynny i rury spustowe można to tak zostawić. Ściany nie ulegną zawilgoceniu pod wpływem zacinającego deszczu lub śniegu.
Na wiosnę wykonawca będzie musiał sprawdzić powierzchnię, oczyścić ją oraz zagruntować.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Czy dom z bloczków Solbet Ideał 400 42cm wymaga dodatkowego ocieplenia?

Zadane pytanie:

Docieplać czy nie? Poproszę o odpowiedź na następujące pytanie: planuję budowę domu jednorodzinnego z użytkowym poddaszem ogrzewany pompą ciepła(ogrzewanie podłogowe na całej powierzchni),oraz z rekuperatorem. mam zamiar wykonać go z bloczka Solbet ideał o gęstości 400 i szerokości 42. czy jest konieczne docieplenie, jaka jest przenikalność cieplna dla tego bloczka i czy wytrzyma on obciążenie?

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Ściany z bloczków SOLBET Ideal 42cm mają współczynnik U=0,23W/m2K. Nie trzeba ich dodatkowo ocieplać (chociaż zawsze można to zrobić).

Mam wiele informacji zwrotnych od inwestorów, którzy wybudowali w ten sposób swoje domy i je zamieszkują. Każdy, z którym rozmawiałem potwierdził, że jego budynek jest bardzo ciepły i energooszczędny. Żaden z inwestorów nie zamierza ocieplać w ten sposób wykonanego budynku.

Myślę, że to najlepszy dowód na to, że to rozwiązanie się sprawdza w praktyce.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Czy gruntowanie ścian z bloczków Solbet jest konieczne przed klejeniem styropianu?

Zadane pytanie:

Gruntowanie: czy zalecane jest gruntowanie powierzchni zewnętrznej ściany z bloczków Solbet przed klejeniem styropianu?

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Jeśli jest to ściana z naszych bloczków, to wystarczy odpylić powierzchnię ściany i ew zwilżyć ją wodą.
Gruntowanie zalecamy siatki z klejem, przed nałożeniem tynku na tę warstwę zbrojoną. Do tego najlepiej zastosować grunt SOLPLAST.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Jak zamontować ocieplenie z wełny mineralnej do bloczka Solbet?

Zadane pytanie:

Grubsze docieplenie: Projektujemy obiekt energooszczędny i prosimy o podanie sposobu montażu ocieplenia – wełny mineralnej o grubości 20 i 30 cm do bloczka grubości 24 cm.

Odpowiedź Solbet:

Do tego typu ocieplenia na pewno należy zastosować pełny system. Z pewnością producenci wełny mineralnej oferują takie systemy. W ich skład wchodzą: listwy startowe, łączniki do różnego rodzaju podłoży (w tym do betonu komórkowego), zaprawy klejowe oraz wełnę mineralną.

Zwracam uwagę na właściwe mechaniczne połączenie wełny. Kołki powinny być dopasowane do podłoża, czyli w tym przypadku do betonu komórkowego. Np. firmy Wkręt-met, Koelner posiadają takie łączniki w swojej ofercie.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Czy można docieplić ściany z suporeksu dodatkową warstwą styropianu?

Zadane pytanie:

Docieplenie ścian zewnętrznych: Witam. Budynek był budowany w latach 90tych, tzw. suporeks 24cm w środek 6cm styropian i 12cm suporeks,tynk.Chciałbym docieplić budynek styropianem 10 cm, czy są jakieś przeciwwskazania do ocieplenia tego typu ściany?

Odpowiedź Solbet:

Witam,
W Pana przypadku istotna będzie możliwość zamocowania kolejnej warstwy styropianu do warstwy nośnej ściany, czyli bloczków 24cm.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy