Tynki

Jaki tynk zewnętrzny jest najbardziej odpowiedni dla ściany z bloczków Solbet klasy 600 ocieplonej styropianem?

Zadane pytanie:

Tynk zewnętrzny: Wybudowałem domek jednorodzinny z bloczków Solbet klasy 600 jak niżej: – ściana jednowarstwowa gr. 24 cm – ocieplenie styropian gr. 15 cm. Proszę o wskazanie najbardziej właściwego tynku zewnętrznego.

Odpowiedź Solbet:

Jeśli ściany zostały ocieplone styropianem, to można zastosować tynk cienkowarstwowy SOLBET. W ofercie mamy tynk silikonowo-silikatowy 3.1 oraz tynk silikonowy 3.3. Wchodzą one w skład systemu ocieplenia SOLBET GABIT Termo. Uprzednio, na warstwę ocieplenia należy oczywiście przykleić siatkę tynkarską z klejem. Do tego może posłużyć klej SOLBET Gabit Termo Plus biały lub SOLBET Gabit Termo Plus szary.

Można zastosować również inny tynk, tzn. innego producenta, który dopuszcza zastosowanie swojego wyrobu na ociepleniu ze styropianu.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Jak wygładzić nierówności na tynku gipsowym?

Zadane pytanie:

Tynk gipsowy: 10 lat temu położyła firma w moim domu tynk gipsowy,który po jakimś czasie pomalowaliśmy gruntem.Okazało się później że fachowcy go nie zatarli i zostały na ścianach grudki i różne rowki. W tym roku planujemy się przeprowadzić a ja nie mogę na te ściany patrzyć i nie wiem jak to można wygładzić.Co będzie jak pomaluje ścianę na kolor, wtedy wyjdą wszystkie nierówności.Znajomy mi powiedział ze tynki gipsowe powinny być gładkie jak lustro.Proszę o poradę.

Odpowiedź Solbet:

Obawiam się, że powłoki malarskie nie rozwiążą problemu i nierówności będą widoczne nawet po pomalowaniu.
Jeśli tynk jest “zdrowy”, to jedyna rada nałożyć na niego gładź gipsową.

W trakcie wykonywania prac nie należy zapominać o przygotowaniu podłoża
Jako środka gruntującego można użyć środek gruntujący głęboko penetrujący SOLBET.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Jak długo schnie tynk zewnętrzny Solbet przed pomalowaniem farbą?

Zadane pytanie:

Tynk SOLBET: Jak długo schną tynki zewnętrzne?

Odpowiedź Solbet:

Czas schnięcia tynku zależy od wielu różnych czynników: pory roku, warunków atmosferycznych, stron świata, ekspozycji na słońce oraz na wiatr, rodzaju i grubości tynku, itp.

Na opakowaniu tynku zazwyczaj umieszczona jest informacja jaki jest średni czas schnięcia albo po jakim czasie można tynki malować. W trakcie trwania prac jak i w czasie wysychania tynku trzeba pamiętać, aby tynkowaną powierzchnię zabezpieczyć przed działaniem silnego wiatru oraz bezpośrednim nasłonecznieniem oraz działaniem opadów atmosferycznych. Najczęściej się to wykonuje za pomocą specjalnych siatek zawieszonych na rusztowaniu.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Czy na bloczki Solbet 42 zastosować tynk mineralny czy silikatowy?

Zadane pytanie:

Czy na Solbet 42 zastosować tynk mineralny czy silikatowy?

Odpowiedź Solbet:

Oba tynki są bardzo dobrym rozwiązaniem. Oba są tynkami mineralnymi.

Przy konstruowaniu tego rodzaju przegród (ścian jednowarstwowych lub ocieplonych wełną mineralną) bardzo ważne jest przeanalizowanie paroprzepuszczalności wszystkich warstw. Chodzi o to, by warstwa tynku zewnętrznego, która będzie wykonana na paroprzepuszczalnych murach z betonu komórkowego była również bardzo dobrze paroprzepuszczalna i nie powodowała zatrzymania dyfundującej wilgoci przez ścianę.

Tego typu rozwiązanie powinno być sprawdzone pod względem fizyki budowli. Projektant powinien sprawdzić, jak wygląda kwestia wykroplenia się pary wodnej w przegrodzie oraz możliwości odprowadzenia kondensatu.

Przy murach jednowarstwowych oraz ocieplonych wełną mineralną polecam tynki cementowo-wapienne, silikatowe, renowacyjne. Nie stanowią one szczelnej i nieprzepuszczającej pary wodnej warstwy, ponieważ ich opór dyfuzyjny wynosi od 1 do 10. Dzięki temu tynki te uważa się za paroprzepuszczalne. Stanowią więc dobre rozwiązanie, w przypadku konstruowania przegród, w których paroprzepuszczalność ma znaczenie.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Jaki tynk wybrać dla ścian z bloczków Solbet wewnątrz budynku?

Zadane pytanie:

Jaki najlepszy tynk wewnątrz na ściany z bloczków Solbet w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź Solbet:

Witam,

Osobiście uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie tynku cementowo-wapiennego.

Tego rodzaju tynk jest tynkiem trwałym i odpornym na uszkodzenia, które mogą wyniknąć w trakcie normalnego użytkowania pomieszczeń. Również estetyka tego tynku jest wysoka.
Wybierając nasz tynk cementowo-wapienny (1może to być tynk maszynowy lub do nakładania ręcznego) można zatrzeć go na gładko. Wtedy nie będzie potrzebne dodatkowe nakładanie gładzi gipsowych.

W załączeniu przydatne adresy:
https://www.solbet.pl/51_zaprawa_tynkarska_cementowo__wapienna.php
https://www.solbet.pl/52_tynk_maszynowy_cementowowapienny.php

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Jak prawidłowo otynkować altankę z pustaków gazobetonu?

Zadane pytanie:

Tynk na gazobetonie: Postawiłem altankę z pustaków gazobetonu. Wszelkie prace staram wykonywać sam. Miła satysfakcja. Mam pytanie na które szukam odpowiedzi, gdyż jestem w tych sprawach laikiem. Po wykonaniu wszystkich prac w środku, przyszedł czas na otynkowanie altanki na zewnątrz. Nie ukrywam że chciałbym to zrobić niezbyt dużym kosztem, tynk miałby być gładki najlepiej cementowo-wapienny, pomalowany na biało. Szukając porad w internecie spotkałem się z różnymi opiniami o tynkowaniu gazobetonu. Prosiłbym o poradę fachowca jak należało by to zrobić, aby tynk z czasem nie odpadł. Jak należy zrobić to fachowo przez amatora laika? Dziękuje za poradę!

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Na mineralny materiał najlepszy jest mineralny tynk, który umożliwi przenikanie pary wodnej w kierunku na zewnątrz. Można do tego użyć naszych produktów, które są tynkami mineralnymi.

Jeśli tynk będzie cienkowarstwowy, to zalecamy zastosowanie wcześniej siatki tynkarskiej z włókna szklanego z klejem.

Jeśli natomiast tynk będzie grubości minimum 10 mm, to siatkę z klejem należ wkleić tylko w narożach otworów (tak jak pokazuje to ilustracja poniżej), a pozostałą powierzchnię tynkuje się bezpośrednio. Takim tynkiem, który można zastosować w ten sposób jest np. nasz tynk cementowo-wapienny 5.1.


Ilustracja: wzmocnienie powierzchni tynkowanej w narożach otworów

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Czy tynk gipsowy można stosować bezpośrednio na ścianach z betonu komórkowego?

Zadane pytanie:

Tynk gipsowy: Czy można stosować na ściany z betonu komórkowego bezpośrednio tyn gipsowy, jeśli tak czy może pan polecić jaki?

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Można stosować tynki gipsowe na ściany z betonu komórkowego. Nie ma żadnych zastrzeżeń.
Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Jakie tynki zastosować na ścianach z betonu Solbet 42cm, aby uniknąć pęknięć i uwidocznienia spoin?

Zadane pytanie:

Tynk zewnętrzny: Witam, mam wybudowany dom z betonu Solbet 42cm, teraz zamierzam go otynkować. Mój wykonawca zaproponował położenie tynku cementowo-wapiennego + farba elewacyjna silikonowa albo silikonowy tynk cienkowarstwowy. Twierdzi, że położenie siatki i nawet podwójnej warstwy kleju nie uchroni mnie przed pęknięciami i uwidocznieniem spoin. Proszę o poradę.

Odpowiedź Solbet:

Witam,
W takim wypadku są dwie możliwości: zastosowanie grubszego (1ok 1 – 1,5cm) tynku lub zastosowanie kleju na siatce + tynku cienkowarstwowego.

Dla ścian jednowarstwowych bardzo ważne jest, by każda kolejna warstwa była bardziej paroprzepuszczalna od poprzedniej (1rozparując w kierunku od środka na zewnątrz).
W tym wypadku dobrym rozwiązaniem jest położenie tynku cementowo-wapiennego jest dobrym rozwiązaniem ale na ten tynk należy zastosować farbę mineralną.

Jeśli by było to z klejem na siatce, to na tej warstwie proponuję zastosować tynk mineralny cienkowarstwowy i farbę również mineralną.

Obie metody są dobre. Nie proponuję stosować tynków ani farb silikonowych, które mają dodatek żywic i tworzą warstwę, która nie jest paroprzepuszczalna albo jest paroprzepuszczalna w niewielkim stopniu.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Czy można bezpośrednio nałożyć terazyt na styropian podczas ocieplania domu?

Zadane pytanie:

Terazyt na ocieplenie: Witam czy przy ociepleniu domu, styropian i na to siatka z klejem można od razu nałożyć terazyt? Czy coś jeszcze najpierw pod to? Czy będzie się to dużo różniło w jakości i trwałości od tynków mineralnych zacieranych?

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Tynk SOLBET Terazyt narzuca się za pomocą ręcznej maszynki tynkarskiej (1za pomocą tzw. „kręciołka”). Nie zaleca się gruntowania, by tynk nie opadł podczas nakładania na ściany. Wystarczy, że powierzchnia będzie czysta i pozbawiona pyłu budowlanego.
Zarówno tynk Terazyt narzucany jak i tynki zacierane SOLBET są tynkami mineralnymi, więc zachowują trwałość i ładnie się starzeją.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Czy możliwe jest zastosowanie terazytu bezpośrednio na surowy suporeks?

Zadane pytanie:

Elewacja – Terazyt: Czy można robić baranek z Terazytu bezpośrednio na surowy suporeks?

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Terazyt jest tynkiem cienkowarstwowym, więc przed nałożeniem tynku zaleca się wykonanie tynku podkładowego lub wykonanie warstwy zbrojonej w postaci kleju na siatce.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Kiedy można zacząć tynkować ściany z betonu komórkowego Solbet?

Zadane pytanie:

Tynk gipsowy: Po jakim czasie mogę rozpocząć nakładanie tynku gipsowego od momentu postawienia ściany z Solbetu lub bloczków silikatowych?

Odpowiedź Solbet:

Witam,

W zasadzie w normalnym trybie budowy, czyli po wymurowaniu ścian nośnych przychodzi czas na wykonanie konstrukcji i pokrycia dachu, następnie muruje się ściany działowe, a później wykonuje się instalacji, to kolejnym krokiem jest tynkowanie. Nie ma jakiś szczególnych przeciwwskazań, by nie móc wykonywać tynków.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Jaki tynk wewnętrzny Solbet do betonu komórkowego?

Zadane pytanie:

Jaki tynk wewnętrzny: Realizuję budynek wykonany z bloczka betonu komórkowego na cienkie spoiny. Szukam materiału tynkarskiego, który umożliwia ograniczenie propagacji rys na ścianach (budynek jednak pracuje choć zachowane są kolejności technologiczne i zabezpieczenia przeciwko powstawaniu zarysowań jednak oczywiste jest iż nie ma wg mnie możliwości w tej technologii całkowitej eliminacji możliwości powstania rysy na ścianach wykonanych z tego materiału). Część ścian jest prawie idealnie równa. Najgorszy przypadek to ściana z odchyłką do 5 mm. Jaką kombinacje produktów SOLBET może Pan polecić do wykonania tynków wewnętrznych? Tynk cienkowarstwowy gładki na podkładzie z siatki zatopionej w kleju czy tynk ze wzmocnieniem przy narożach otworów przy grubości do 10 mm?

Odpowiedź Solbet:

Witam.
W tej chwili możemy zaproponować do wewnątrz tynk cementowo-wapienny SOLBET. Najlepiej nałożyć warstwę o grubości około 10mm. Oczywiście, zaleca się tak, jak Pan pisze, zabezpieczenie naroży przy otworach siatką tynkarską.

Tynk cementowo-wapienny SOLBET jest dostępny, jako tynk do nakładania ręcznego oraz jako tynk maszynowy.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy