Użytkowanie budynku

Jak zabezpieczyć i wykończyć ściany zewnętrzne domu z betonu komórkowego Solbet przed zimą?

Zadane pytanie:

Jestem w trakcie budowy domu z betonu komórkowego Solbet o grubości ściany 42 cm z zastosowaniem całej technologii oferowanej przez firmę Solbet (cienkie spoiny, nadproża, itp.). Jestem na etapie kończenia więźby dachowej i na zimę dach będzie wydeskowany i pokryty papą, ewentualnie jeżeli pogoda pozwoli, założona zostanie dachówka. Moje pytanie dotyczy wykończenia ścian od zewnątrz. W ścianach uzupełnione zostały klejem wszystkie szczelinki i braki w spoinach a ściany zostały delikatnie przytarkowane w celu usunięcia ewentualnego nadmiaru kleju na spoinach. Ściany z tego bloczka są bardzo równe i nadają się na tynk cienkowarstwowy. W jaki sposób wykonać prace w dalszej kolejności? Miałem zamiar ściany na zimę zabezpieczyć gruntem paroprzepuszczalnym innej firmy i tak pozostawić na zimę. Czy jest sens zabezpieczenia ścian na zimę samym gruntem? Jeżeli tak, to jakim i jakie warstwy nałożyć na te ściany w dalszej kolejności aby oddychały? Czy klej z siatką i na to tynk cienkowarstwowy(ew. jaki?), czy tynk tradycyjny? Jak zabezpieczyć ściany aby uniknąć odznaczania się na ścianach spoin i bloczków po deszczu widocznych czasami na innych domach. Proszę o odpowiedź, z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedź Solbet:

Jeśli wykonany jest dach i założone są rynny i rury spustowe (nawet tymczasowe), to można pozostawić budynek na zimę. Zacinający deszcz lub śnieg nie będzie powodował trwałego zawilgocenia ścian. Nie trzeba gruntować murów i pozostawić tak budynek na zimę.

Jeśli chodzi o wykończenie, to najlepszym i poprawnym rozwiązaniem będzie zastosować tynk mineralny, który jest paroprzepuszczalny. To bardzo ważne, by takiego rodzaju tynk zastosować na mury jednowarstwowe. Jeśli ma to być tynk cienkowarstwowy, to proponuję przed tynkowaniem nałożyć siatkę tynkarską z klejem. Dzięki temu zabezpieczy się tynk cienkowarstwowy przed pękaniem.

Siatka spoin, jeśli spoiny mają grubość do 3 mm nie powinna powstać.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Czy ocieplenie murów przyspiesza ich wysychanie?

Zadane pytanie:

Kiedy ocieplać: Rozpocząłem budowę domu. Mury z Solbetu 500, gr 24 cm na pióro-wpust, cienka spoina pozioma. Wewnątrz tynk gipsowy, który utrzymuje jeszcze wilgoć w narożnikach pod sufitem (przy wieńcu). Wykonawca jest zdania by ocieplić mur w niedługim czasie, przyspieszyć ma to doschnięcie tynków. Czy to prawda? Czy zamykając w ten sposób wilgoć nie spowoduje się problemów z nią w przyszłości? Dla uzupełnienia informacji – wentylacja planowana jest mechaniczna z rekuperacją, obecnie jeszcze nie została uruchomiona.

Odpowiedź Solbet:

Budynek można już ocieplać jak jest już wykonany stan surowy zamknięty i warunki zewnętrzne są odpowiednie do wykonywania robót (temperatura powyżej +5 stopni). Ocieplenie co prawda nieznacznie zachamuje wysychanie budynku, ale budynek powinien wyschnąć przede wszystkim dzięki sprawnie działającej wentylacji, przewietrzaniu, cyrkulacji powietrza wewnątrz budynku. W tym kontekście nie ma różnicy pomiędzy budynkiem ocieplonym a bez ocieplenia.

W Pana przypadku należałoby rozszczelnić budynek np. uchylając okna lub uruchomić wentylację. W tynku jest sporo wilgoci. Nie można jednak stwarzać przeciągów, ponieważ nie wpłynie to dobrze na tynk wewnętrzny, który może w takich okolicznościach popękać.

Jak to będzie funkcjonować, to można spokojnie ocieplać budynek. Ocieplenie budynku na pewno będzie wpływać na mniejsze zużycie energii podczas jego ogrzewania, co ma niejako pośredni wpływ na bardziej efektywne wysychanie budynku.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Czy stan surowy zamknięty jest wystarczający na zimę?

Zadane pytanie:

Stan surowy zamknięty: Mój domek doprowadziłem do stanu surowego zamkniętego czyli jest elewacja styropian 12cm,na dachu dachówka ceramiczna, zamontowane okna i brama garażowa. Czy może coś stać się z moją budową zimą?

Odpowiedź Solbet:

Wszystko jest już w zasadzie w porządku, by budynek pozostawić na zimę nieotynkowany, ale zadbałbym o jeszcze jedną rzecz. Powinny być jeszcze zamontowane rynny i rury spustowe odprowadzające skutecznie wodę z dachu. W ten sposób budynek będzie zabezpieczony na zimę.

Wskazane jest również, jeśli to możliwe, ogrzewanie budynku, jeśli roboty będą prowadzone wewnątrz. Nawet może to być kocioł tymczasowy z bezpieczny, odprowadzeniem spalin. Spadek temperatury może utrudnić proces wiązania i twardnienia zapraw. Temperatura w budynku powinna być utrzymywana na poziomie 14-15 stopni Celsjusza. Ważne jest dobra wentylacja budynku, która umożliwi odprowadzanie nadmiaru wilgoci powstałej podczas prowadzenia prac mokrych.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

 

Jakie są konsekwencje zawilgocenia bloczków betonu komórkowego podczas zimy?

Zadane pytanie:

Przezimowanie bez dachu: Witam, moja budowa niestety nie została zadaszona na zimę, wszystkie mury zostały zbudowane z bloczków Solbet 24 cm, górna część w większości jest zabezpieczona wieńcem, reszta przykryta folią budowlaną. Przeglądając Pańskie odpowiedzi, kładzie Pan nacisk na to by nie doszło do zawilgocenia ścian. Tego nie wytrzyma żaden materiał. Niestety w moim przypadku na wylanym podbetonie w wielu miejscach stoi woda, którą w miarę możliwości wybieram, ale i tak zaobserwowałem, że pierwsza warstwa pustaków, jest całkowicie nasiąknięta wodą. Postanowiłem więc zapytać jakie są konsekwencje takiego stanu, proszę o szczerą odpowiedź, przyjmując najgorsze ewentualności. p.s. bardzo zależy mi na odpowiedzi, zdaję sobie sprawę, że jest Pan managerem w firmie, ale nawet jeśli w jakiś sposób byłaby ona niewygodna, proszę o uprywatnienie korespondencji z góry dziękuję pozdrawiam!

Odpowiedź Solbet:

Przystępując do budowy najlepiej zaplanować ją w taki sposób, by było to wpisane w sezonowość, jakim podlega proces budowy. Nie zawsze jednak się uda to zrealizować zgodnie z powyższą zasadą. Co w takim razie należy robić, gdy przytrafi się sytuacja, jaką ma Pan ma u siebie?

Nie ma sposobu skutecznego zabezpieczenia budynku pozostawionego w stanie otwartym na zimę. Niemniej jednak nie wyklucza to faktu, że to, co pozostało na zimę będzie technicznie dobrym rozwiązaniem.

W Pana przypadku mamy sytuację, że budynek nie został zadaszony. Woda opadowa (deszcz, śnieg) spowodował zawilgocenie wcześniej wybudowanych elementów budynku (stropów, ścian, płyty posadzkowej).
Jeśli elementy budynku są mocno zawilgocone, to pod wpływem mrozu może nastąpić rozsadzenie struktury materiałów. Pytanie jest tylko, czy stopień zawilgocenia jest na tyle duży i czy struktura materiału pozwoli na to, by zamarzająca woda mogła spowodować zniszczenie danego materiału budowlanego. Dla materiałów budowlanych istotna jest liczba cykli zamrażania i rozmrażania. W ciągu jednej zimy może być ich teoretycznie kilkadziesiąt a w praktyce jest ich kilkanaście. Tych kilkanaście cykli nie powoduje zniszczenia materiału.

Beton komórkowy jest materiałem porowatym dzięki czemu szybko wysycha, jeśli warunki są dla tego procesu korzystne.

Samodzielnie testuję materiały i sprawdzam, jak zachowują się w różnych warunkach. Zauważyłem, że bloczki z betonu komórkowego, które pozostawiłem na powietrzu i są one narażone na warunki atmosferyczne pozostają bez zmian. Zachowują swoje parametry techniczne.

Proponuję po zimie samodzielnie sprawdzić, co się dzieje u Pana z tą pierwszą warstwą bloczków. Zobaczyć, w jaki są stanie powierzchnie zewnętrzne. Jeśli będzie miał Pan wątpliwości, to proponuję nawiercić otwornicą i zobaczyć, jak wygląda ich rdzeń. Myślę, jednak, że zachowają one swoje parametry techniczne i trwałość.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Jak zabezpieczyć ściany z bloczków Solbet na zimę?

Zadane pytanie:

Jak zabezpieczyć ściany z bloczków Solbet na zimę? Czy deszcz i mróz może uszkodzić ściany?

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Budynek można pozostawić na zimę bez dodatkowego zabezpieczenia. Zacinający deszcz oraz śnieg lub działanie mrozu nie spowoduje uszkodzenia ściany. Najważniejsze jest to, by nie powodować zwiększenia zawilgocenia ściany np. poprzez źle odprowadzoną wodę z dachu.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Jak zabezpieczyć ściany i strop bez dachu przed zimą?

Zadane pytanie:

Zima bez dachu: Witam serdecznie, jak zabezpieczyć ściany,strop przed zimą? Nie zdążę z postawianiem dachu i na zimę będę zmuszony zostawić goły strop ze ścianami i boję się że przez ten okres ściany ulegną zniszczeniu. Czy jest możliwość jakoś uniknąć takiej sytuacji?

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Niestety nie ma możliwości zabezpieczenia stanu surowego otwartego na zimę.
Proponuję ostatnią warstwę bloczków przykryć folią (1może być folia, w którą bloczki były opakowane). Proponuję też co jakiś czas udać się na budowę, by odśnieżyć strop. Ponieważ ze stropu będzie pochodzić najwięcej wilgoci.

Ściany szybko wyschną i nic nie powinno złego się z nimi stać.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Czy ściana z betonu komórkowego bez tynku ulegnie uszkodzeniu od deszczu i mrozu?

Zadane pytanie:

Ściany bez tynku: Czy ściana 240 mm bez tynku nie ulegnie uszkodzeniu przez deszcz i mróz przez rok lub dwa, gdyż ocieplenie i tynk planuje wykonać za rok lub dwa. Ewentualnie jak zabezpieczyć ścianę w możliwie najtańszy sposób?

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Zacinający deszcz lub śnieg nie spowoduje namoknięcia ścian. Źle jest natomiast, jeśli strumienie wody spływające z dachu będą ciekły na ściany (niezależnie z jakiego materiału będą one wykonane). Dlatego zalecam wykonanie orynnowania i założenie rur spustowych. To w pełni powinno zabezpieczyć budynek.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Czy budynek z bloczków Solbet w stanie surowym otwartym przetrwa zimę bez ocieplenia?

Zadane pytanie:

Stan surowy otwarty: Ze względu na finanse podzieliliśmy budowę domów na kilka etapów. Chcemy wybudować stan surowy otwarty z Solbetu, a docieplenie zrobić na wiosnę przyszłego roku. Czy istnieje ryzyko, że bloczki nasiąkną przez zimę i później będziemy mieli kłopot z ich ociepleniem na wiosnę? Czy lepiej byłoby od razu ocieplić budynek i w takim stanie pozostawić na zimę? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Można pozostawić budynek na zimę w taki stanie, jak Pan pisze, bez specjalnego zabezpieczania ścian.
Warunek jest taki, by woda z dachu była odprowadzana w taki sposób, by nie ciekło strumieniami na ściany. Tego nie wytrzyma żaden materiał.

By to poprawnie zrealizować proponuję zamontować rynny i rury spustowe na czas zimy. Zacinający deszcz lub śnieg nie jest zagrożeniem dla nieotynkowanych ścian. Przez jesień i zimę niedocieplony i nieotynkowany budynek będzie powoli odsychał.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Jak długo trwa proces wysychania domu zbudowanego z betonu komórkowego Solbet?

Zadane pytanie:

Wysychanie budynku: decydowałem się wybudować dom przy użyciu Solbetu, jednak dużo osób powiedziało mi, iż strasznie wchłania on wodę, dlatego chce się dowiedzieć czy to prawda a jeżeli tak to po wybudowaniu domku jak długo należy wietrzyć dom.

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Proces wysychania budynku przebiega w ciągu 3 – 5 lat. W pierwszym etapie użytkowania budynku bardzo ważną rolę odgrywa sprawnie działająca wentylacja, której zadaniem jest m.in. usunięcie wilgoci technologicznej, której jest sporo w budynku po jego wybudowaniu.

A co do właściwości betonu komórkowego, to beton komórkowy ze względu na swoją porowatość bardzo szybko oddaje wilgoć.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy