II Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Architektura Wyzwań – Materiały dla Przyszłości”
W dniach 17 i 18 czerwca 2024 roku w Pałacu na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie oraz w Pałacu Czapskich na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Architektura Wyzwań – Materiały dla Przyszłości” w której mieliśmy przyjemność uczestniczyć. Konferencja została zorganizowana przez Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki z siedzibą w Warszawie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Podczas konferencji były poruszane aspekty związane z: człowiekiem i środowiskiem, estetyką formy architektonicznej, inteligentnymi materiałami, ekonomizacją procesów, odpowiedzią na wyzwania cywilizacyjne.
Mieliśmy okazję zaprezentować architektom temat „Autoclaved aerated concrete (AAC) – as modern and ecological material for the future”.
To właśnie beton komórkowy został wynaleziony ponad 100 lat temu jako materiał budowlany mający chronić zasoby drewna, a więc między innymi mający dbać o naturę. Po stu latach w kontekście ekologii beton komórkowy daje jeszcze większe możliwości. Zastosowanie w produkcji odnawialnych źródeł energii (turbin wiatrowych, produkcja zielonego wodoru), gospodarka cyrkularna znacząco wpływają na obniżenie śladu węglowego i wpisanie się betonu komórkowego w zasady zrównoważonego rozwoju. Do tego materiał ten daje wiele możliwości architektom, którzy szukają rozwiązań ekologicznych.
Konferencja z interesującymi tematami, zorganizowana w ikonicznych miejscach, z architektami z różnych zakątków świata była bardzo cennym doświadczeniem. Wszystko było świetnie zorganizowane. Nie sposób wymienić wszystkich osób zaangażowanych w organizację, dlatego gratulacje i podziękowania kierujemy do Pani Profesor Architekt Anny Wierzbickiej oraz Zespołu Organizacyjnego wraz Panią Dr Inż. Arch. Marią Arno, która czuwała nad wszystkimi aspektami związanymi z przygotowaniem referatów oraz wykładów.
Dziękujemy, za interesujące referaty i prezentacje oraz owocne rozmowy w kuluarach i wymianę doświadczeń.