Kontraktowy sposób budowy domu
Zanim rozpoczniemy budowę domu musimy podjąć decyzję, w jaki sposób będziemy prowadzić inwestycję. Wiele zależy od tego, ile czasu możemy poświęcić na zaangażowanie się w budowę, naszych możliwości finansowych oraz wiedzy z zakresu budownictwa. Jednym ze sposobów realizacji domu jest kontraktowy sposób budowy.
Aby wybrać odpowiedni dla siebie sposób budowy domu, musimy uwzględnić kilka ważnych kwestii. Pierwszą jest ilość wolnego czasu, który możemy poświecić na osobiste nadzorowanie poszczególnych prac na budowie. Drugą są nasze fundusze przeznaczone na budowę domu. Trzecią, tak samo ważną, wiedza, jaką posiadamy o budowie domu. W Polsce najpopularniejszym sposobem budowy domu jest system kontraktowy, czyli zatrudnienie wielu wykonawców.
Kontraktowy sposób budowy – na czym polega?
Budowa domu systemem kontraktowym polega na zatrudnieniu kilku wyspecjalizowanych ekip wykonawczych, które wykonują poszczególne, określone prace budowlane i są za nie odpowiedzialni. Taki sposób opiera się zwykle na małych firmach, specjalizujących się w konkretnych dziecinach. Kontraktowy sposób budowy domu wymaga od inwestora zaangażowania przy wyborze wykonawców do określonych prac, podpisaniu z nimi umów, ustaleniu terminów, koordynowaniu wszystkich prac, kontroli jakości i terminowości wykonania czy też dostarczeniu materiałów budowlanych oraz odpowiedniego sprzętu na plac budowy. Przed podpisaniem umowy dobrze jest skontaktować się z poprzednimi inwestorami, aby dowiedzieć się, czy nie było problemów na budowie oraz jaka była jakość usług wykonywanych przez daną ekipę. Czasami zdarza się tak, że jedna ekipa poleca inną, z którą już wcześniej pracowała i jest z nią zaprzyjaźniona. To duże ułatwienie dla inwestora. Kontraktowy sposób budowy domu jest korzystny z ekonomicznego punktu widzenia w porównaniu z prowadzeniem budowy przez generalnego wykonawcę. Również i tu jednak musimy mieć płynność finansową, aby terminowo płacić za wykonywanie roboty poszczególnym ekipom.
System kontraktowy a harmonogram budowy
Budowa domu jednorodzinnego systemem kontraktowym trwa minimum rok – tyle czasu potrzeba, aby osiągnąć stan surowy zamknięty. Budynek wykonuje się w kolejnym sezonie, zatem do domu możemy wprowadzić się po około 2 latach. Ustalając terminy rozpoczęcia czy zakończenie poszczególnych prac, musimy tak je rozplanować, aby poszczególne ekipy wzajemnie sobie nie przeszkadzały oraz aby nie było niepotrzebnych, zbyt długich przestojów na budowie. To trudne zadanie. Pamiętajmy, że opóźnienie jednego wykonawcy może pociągnąć za sobą opóźnienie kolejnych ekip budowlanych. Poza tym każda kolejna ekipa może stwierdzić, że nieprawidłowości wynikają z błędów ich poprzedników. Zaistniała sytuacja może być trudna do wyjaśnienia i może spowodować dodatkowe opóźnienia, a także generować niepotrzebne koszty. Dlatego decydując się na kontraktowy sposób budowy domu, dobrze jest zatrudnić inspektora nadzoru budowlanego, który nie dość, że kontroluje budowę, to jeszcze rozwiąże kwestie sporne. Jednak za jego usługę musimy zapłacić, z tego względu większość inwestorów rezygnuje z jego usług.
Specjalizacje firm wykonawczych
- Wykonawcy ogólnobudowlani – zakres ich usług jest bardzo szeroki i obejmuje wykonanie stanu surowego (od wykopów po fundamenty po więźbę dachową), a niekiedy nawet po roboty wykończeniowe na zewnątrz i wewnątrz budynku.
- Cieśle – specjalizują się w konstrukcjach drewnianych.
- Dekarze – do ich zadań należy wstępne krycie konstrukcji dachu, ułożenie pokrycia dachowego oraz obróbki blacharskie.
- Tynkarze – specjalizują się w układaniu tynków, systemów ociepleń, ale najczęściej potrafią również wykonać roboty ogólnobudowlane.
- Instalatorzy elektryczni – wykonują instalacje elektryczne, ale często także układają sieci komputerowe, alarmowe czy multimedialne.
- Instalatorzy sanitarni – do ich zadań należy ułożenie instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz centralnego ogrzewania.
- Instalatorzy zajmują się wykonaniem instalacji mechanicznej z rekuperacją (odzyskiem ciepła).
- Kominkarze – montują instalacje kominkowe, rozprowadzają instalacje dystrybucji gorącego powietrza (DGP), wykonują izolację i obudowę kominka.
- Ekipy wykończeniowe – zaliczamy do nich malarzy, posadzkarzy, płytkarzy i stolarzy.
- Studniarze – wykonują studnie.
- Kostkarze – do ich zadań należy wykonanie podjazdu i utwardzonych ścieżek.