Mity o betonie komórkowym: beton komórkowy to materiał, z którym nie każdy wykonawca sobie poradzi
Nowoczesne technologie i materiały często wymagają specjalistycznego wykonawstwa. Jeśli jednak nasz wybór padnie na beton komórkowy, nie musimy mieć, wbrew fałszywym wyobrażeniom, żadnych obaw – z budową poradzi sobie każda ekipa.
Nowoczesne technologie i materiały to takie, z których można wykonywać trwałe i energooszczędne budynki, odpowiadające współczesnym wymogom i trendom. Dodatkowym kryterium, które powinny spełniać jest również łatwość wykonywania budynków. Łatwe i sprzyjające bezbłędnemu oraz szybkiemu budowaniu technologie dają możliwości, które doceniane są przez wykonawców, inwestorów oraz projektantów. Właśnie takie budowanie jest możliwe dzięki zastosowaniu betonu komórkowego i zaletom wynikającym z cech tego materiału.
Bloczki z betonu komórkowego przyjazne wykonawcom
Współcześnie produkowane bloczki z betonu komórkowego cechuje wysoka dokładność wymiarowa, a to sprzyja precyzyjnemu i szybkiemu wykonywaniu murów (bloczki z powierzchniami czołowymi wyprofilowanymi na pióra i wpusty produkowane są w kategorii wymiarowej TLMB, natomiast bloczki bez profilowania w kategorii TLMA). Dokładne, profilowane na pióra i wpusty bloczki można murować na zaprawę cienkowarstwową oraz bez wypełniania spoin pionowych. Wbrew pozorom murowanie na cienką spoinę nie jest trudne. Wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad murowania, a praca przebiega szybko, sprawnie i bez błędów. Również inne cechy materiału decydują o łatwości budowania. Niewielka gęstość betonu komórkowego powoduje, że elementy murowe przy sporej objętości mają niewielką masę.
Odpowiednie narzędzia i kolejność prac
Warunkiem koniecznym prawidłowego murowania z bloczków betonu komórkowego jest używanie odpowiednich narzędzi i zachowanie kolejności prac. Komplet narzędzi to niewielki wydatek dla wykonawcy, a ich użycie to pewność, że wszystkie prace murarskie będzie można wykonać prawidłowo. Murowanie betonu komórkowego za pomocą kielni do cienkich spoin zapewni, że nałożona zaprawa będzie miała odpowiednią grubość i będzie równomiernie rozłożona na wszystkich bloczkach.
Łatwe jest również docinanie bloczków. Nie trzeba używać do tego specjalnych maszyn. Wystarczy ręczna piła do betonu komórkowego i prowadnica, a wszystkie bloczki z betonu komórkowego można precyzyjnie dociąć na wymiar. Jeśli po wymurowaniu na cienką spoinę są drobne nierówności górnej powierzchni wymurowanych bloczków, to należy bloczki lekko przeszlifować pacą do szlifowania. Jak widać, używanie podstawowych narzędzi jest niezbędne i znacznie ułatwia pracę wykonawcy. Wszystko to ma wpływ na skrócenie czasu realizacji budowy i prowadzi do sporych oszczędności.
Beton komórkowy dla każdego
Doświadczenie pokazuje, że nawet niewykwalifikowane osoby, pod właściwym nadzorem i przy zachowaniu podstawowych zasad są w stanie wznosić budynki z betonu komórkowego prawidłowo. Sztandarowymi przykładami są budynki realizowane przez wolontariuszy międzynarodowej organizacji Habitat for Humanity. Wybór technologii budowania do prac realizowanych przez tę fundację nie jest przypadkowy, ponieważ na habitatowskich budowach pracują głównie wolontariusze, którzy nie posiadają doświadczenia w budowaniu. Beton komórkowy daje możliwości łatwego i precyzyjnego realizowania budynków.
Budowanie w systemie jeszcze łatwiejsze
Coraz częściej stosuje się pełne systemy, gdzie oprócz elementów murowych oferowane są inne elementy murowe: nadproża, płytki, kształtki. Do tego dochodzą również zaprawy oraz elementy uzupełniające. Budowanie w systemie daje pewność, że wszystkie materiały do siebie pasują i wszystkie detale w budynku będą poprawnie wykonane. Eliminuje tym samym dowolność budowania.