Solbet Artykuły Budowa w systemie SOLBET Ściany warstwowe w domu jednorodzinnym

Ściany warstwowe w domu jednorodzinnym

Bloczki betonu komórkowego to materiał,  z którego często wykonuje się ściany warstwowe – składających się z dwóch lub trzech warstw. Największą popularnością w budownictwie jednorodzinnym cieszą się ściany dwuwarstwowe, w których mur należy docieplić. Ściany trójwarstwowe dodatkowo wykańcza się warstwą osłonową.

Ściany warstwowe to przegrody wyspecjalizowane – każda warstwa pełni w nich odrębną funkcję. Mur jest warstwą konstrukcyjną, od niego zależy wytrzymałość i trwałość całej przegrody. Ocieplenie odpowiada przede wszystkim za odpowiednią izolacyjność termiczną, ale także akustyczną ściany. Wykonywana dodatkowo w przegrodach trójwarstwowych warstwa osłonowa chroni poprzednie dwie przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych.

Ściany warstwowe izoluje się najczęściej styropianem lub wełną mineralną. Zarówno pierwszy, jak i drugi sposób prowadzi do tego samego. W odniesieniu do budowania ścian jednowarstwowych już na pierwszy rzut oka widać, że ściany z ociepleniem są bardziej skomplikowane od jednowarstwowych. Mury dodatkowo należy ocieplić, czyli zastosować klej do styropianu lub wełny, kołki do mechanicznego zamocowania izolacji, wyrównać powierzchnię przyklejonych płyt, nałożyć klej na siatce, (i w końcu dochodzimy do części wspólnej ze ścianami jednowarstwowymi) zgruntować podłoże i nałożyć tynk. Jest zatem o wiele więcej czynności i robót, niż w przypadku ścian jednowarstwowych.

Ocieplenie budynku

To, ile ciepła będzie uciekało przez ściany warstwowe na zewnątrz, w dużej mierze zależy od grubości warstwy ociepleniowej. Standardowa grubość ocieplenia za styropianu czy wełny mineralnej to 15 cm, jednak budując dom energooszczędny, trzeba zastosować warstwę ocieplenia o większej grubości – do ok. 20 cm. W tej sytuacji warto rozważyć zastosowanie lepszych materiałów termoizolacyjnych (np. pianki poliuretanowej), które pozwolą na zmniejszenie grubości ich warstwy. Warto również zauważyć, że warstwa konstrukcyjna ściany warstwowej wykonana z ciepłego betonu komórkowego w stosunku do innych materiałów pozwala na zmniejszenie grubości warstwy ocieplenia, a tym samym na zmniejszenie grubości całej ściany.

Z czego można budować ściany warstwowe?

Mur można wznieść z każdego dostępnego na rynku materiału: betonu komórkowego, silikatów, ceramiki czy keramzytobetonu. W przypadku ścian warstwowych nie ma ograniczeń dotyczących izolacyjności termicznej bloczków czy pustaków, ponieważ o niej decyduje przede wszystkim warstwa ocieplenia.  Jednak z drugiej strony, jeśli do budowy domu zostaną wykorzystane cieplejsze materiały, np. beton komórkowy, to będzie można wykonać cieńszą warstwę ocieplenia.

sciana solbet

Ważne jest natomiast, aby wybrany materiał miał odpowiednią wytrzymałość, która zagwarantuje budynkowi nośność i stateczność. Warunek ten spełniają wszystkie dostępne na rynku materiały.

Ściana warstwowa w domu energooszczędnym

Z punktu widzenia budownictwa energooszczędnego, zaletą ścian warstwowych jest możliwość osiągnięcia wysokich parametrów termoizolacyjnych. Aby poprawić współczynnik przenikania ciepła U przez ścianę warstwową, wystarczy zwiększyć grubość izolacji. Sam materiał murowy wykorzystywany do budowy ściany warstwowej nie odgrywa aż tak istotnej roli w izolacji termicznej całej przegrody, jak to jest w przypadku ściany jednowarstwowej. Materiały murowe, które pozwalają osiągnąć wymagany aktualny współczynnik U ściany na poziomie 0,20 W/(m2·K).


Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy