System ociepleń SOLBET Termo – termoizolacja ścian bez błędów
System ociepleń to popularna metoda osiągnięcia właściwej izolacyjności cieplnej ścian. Najczęściej używa się do tego styropianu, który jest materiałem tańszym od wełny mineralnej.
Termoizolacja ścian jest wyjątkowo istotnym elementem podczas budowy domu. Wybierając materiał ociepleniowy pamiętajmy, że sam styropian to jednak nie wszystko. Powinno się bowiem stosować cały system ociepleń, który składa się z kleju do styropianu, płyt styropianowych, siatki tynkarskiej z włókna szklanego, kleju do siatki oraz tynku cienkowarstwowego. Każdy element jest istotny i spełnia inne, bardzo ważne zadanie.
ELEMENTY WCHODZĄCE W SKŁAD SYSTEMU
Na system ociepleń SOLBET TERMO składają się:
- zaprawa klejąca do styropianu SOLBET Gabit TERMO,
- zaprawa klejąca do ociepleń SOLBET Gabit TERMO PLUS na cemencie szarym,
- zaprawa klejąca do ociepleń SOLBET Gabit TERMO PLUS na cemencie białym,
- SOLBET tynk silikonowo-silikatowy,
- SOLBET tynk silikonowy,
- SOLBET farba silikonowa,
- środek gruntujący SOLBET SOLPLAST PLUS,
- siatki z włókna szklanego wymienione w Krajowej Ocenie Technicznej nr ICiMB-KOT-2021/0111 wydanie 2,
- płyty styropianowe wymienione w Krajowej Ocenie Technicznej nr ICiMB-KOT-2021/0111 wydanie 2,
- łączniki mechaniczne – dopuszczone do obrotu.
SOLBET TERMO spełnia wymagania Krajowej Oceny Technicznej nr ICiMB-KOT-2021/0111 wydanie 2.
Rola elementów systemu
Zadaniem kleju do styropianu jest zapewnienie trwałego przyklejenia płyt do podłoża, aby stanowiły izolację termiczną ścian. Ze względu na dynamiczne obciążenia wiatrem fasad budynków do mocowania dodatkowo stosuje się łączniki mechaniczne w postaci kołków. Powinny one być dobrane do grubości styropianu, ale także do podłoża, które może być wykonane z elementów pełnych lub pustaków. By zachować stabilne dla tynku podłoże, na styropian nakłada się siatkę tynkarską wykonaną z włókna szklanego, którą zatapia się w kleju do siatki. Z kolei na tę warstwę stosuje się tynki. W skład systemu wchodzą także różnego rodzaju profile, np. startowe. Najważniejszymi elementami, z których składa się system ociepleń, decydującymi o trwałości termoizolacji jest zatem klej do styropianu, klej do siatki, siatka oraz łączniki mocujące tynk. Natomiast o współczynniku przenikania ciepła U ściany, czyli skuteczności ocieplenia, decyduje grubość samej termoizolacji.
Zaprawa klejąca do przyklejenia styropianu
Do przyklejenia styropianu służy zaprawa klejąca Gabit Termo 1.6. Można używać jej w systemach ociepleń budynków nowych i poddawanych termomodernizacji. Klej zapewnia trwałe i mocne połączenie styropianu z podłożem. Oprócz zaprawy należy zastosować mocowanie styropianu za pomocą specjalnych łączników mechanicznych (kołków) w liczbie minimum 4 szt./m2. Na pasmach szerokości ok. 2 m, umiejscowionych wzdłuż krawędzi budynku, gdzie siły wywołane wiatrem są największe, liczbę łączników należy zwiększyć do minimum 8 szt./m2.
Dane i parametry techniczne:
- proporcje mieszania: 6 litrów wody na 25 kg suchej mieszanki,
- temperatura stosowania: od +5 do +25ºC – podłoże i otoczenie,
- czas zużycia: do 1 godz.,
- zużycie: ok. 4 kg/m2,
- gęstość nasypowa: ok. 1,50 kg/dm3,
- przyczepność do betonu: ≥ 0,25 N/mm2,
- przyczepność do styropianu: ≥ 0,08 N/mm2.
Zaprawa klejąca do przyklejenia siatki tynkarskiej
Na system ociepleń SOLBET Termo składają się również zaprawy, który służą do przyklejenia na styropianie siatki z włókna szklanego. Są nimi zaprawy klejące Gabit Termo Plus 1.4 i 1.5. Mogą być one stosowane również do przyklejania płyt styropianowych. Zaprawa Gabit Termo Plus 1.4 to zaprawa na cemencie białym, którą stosuje się pod elewacje z jasnych tynków. Gabit Termo Plus 1.5 to zaprawa na cemencie szarym przeznaczona pod tynki o ciemniejszych kolorach. Gabit Termo Plus wraz z siatką tynkarską z włókna szklanego, stanowi na styropianie stabilne podłoże pod różnego rodzaju tynki elewacyjne. Obie zaprawy (1.4 i 1.5) zostały wzbogacone mikrowłóknami, które powodują, że warstwa zbrojona ma lepsze właściwości mechaniczne niż wykonana z zaprawy bez włókien. Włókna działają na zasadzie mikrozbrojenia, które się między sobą kotwi. Powoduje to, że warstwa zbrojona jest mocniejsza i bardziej odporna na uszkodzenia.
Dane i parametry techniczne:
- proporcje mieszania: 6 litrów wody na 25 kg suchej mieszanki,
- temperatura stosowania: od +5 do +25ºC,
- czas zużycia: do 1 godz.,
- zużycie: ok. 4 kg/m2,
- przyczepność do betonu: ≥ 0,25 N/mm2,
- przyczepność do styropianu: ≥ 0,08 N/mm2.
Zaprawy tynkarskie
Częścią systemu ociepleń SOLBET Termo jest tynk SOLBET silikonowo-silikatowy 3.1. Tynk długo zachowuje estetyczny wygląd, jest trwały i odporny na zabrudzenia. Tynk stanowi część składową sytemu ociepleń SOLBET Termo spełniającego wymagania Krajowej Oceny Technicznej nr. IC-iMB-KOT-2021/0111 wydanie 2.
Przed tynkowaniem ścian zaleca się ich gruntowanie preparatem Solplast Plus 10.2, który również stanowi element systemu ociepleń SOLBET Termo.
FARBA
W skład systemu wchodzi również SOLBET FARBA SILIKONOWA 3.6. Odpowiednio dobrana farba decyduje o ostatecznym wyglądzie budynku. Przy jej wyborze ważna jest nie tylko estetyka, ale również jej trwałość i wygląd po kilku latach eksploatacji w różnych warunkach środowiskowych. Farba tworzy wodoodporną, gładką, matową, paroprzepuszczalną powłokę, doskonale podkreślającą fakturę malowanych powierzchni. Bogata paleta barw zadowoli najbardziej wymagającego inwestora. Opisując jej zalety należy wspomnieć o jej bardzo dobrych właściwościach kryjących, wysokiej trwałości oraz odporności na grzyby i pleśnie.
System ociepleń od jednego producenta
Nie zapominajmy, że system SOLBET oferuje bloczki z betonu komórkowego, murowane na zaprawę do cienkich spoin lub zaprawę tradycyjną. Gdy dodamy do tego klej do styropianu, klej do siatki oraz tynk, uzyskamy cały komplet materiałów niezbędnych do wykonania ściany warstwowej od jednego producenta. To daje pewność, że wszystko będzie pod względem technicznym do siebie idealnie pasowało i stworzy trwałą konstrukcję.