Beton komórkowy powstaje z surowców naturalnego pochodzenia: piasku, wody, wapna, cementu, gipsu. Taki skład sprawia, że jest materiałem zdrowym i przyjaznym środowisku.
Beton komórkowy to również materiał porowaty o wysokiej dyfuzyjności. Innymi słowy, jest paroprzepuszczalny, co oznacza, że umożliwia w pewnym stopniu transport powietrza na skutek różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz budynku. Dzięki porowatej strukturze jest w stanie przyjąć nadmiar wilgoci z pomieszczenia oraz oddać ją, gdy powietrze stanie się zbyt suche. Taka sprawna regulacja wilgotności i utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzu budynku wpływają na korzystny mikroklimat, zapewniając większy komfort mieszkania.
Ważną właściwością betonu komórkowego jest również jego mocno zasadowy odczyn, który nie sprzyja rozwojowi drobnoustrojów (bakterii, grzybów czy pleśni) na powierzchni bloczków.
Bloczki SOLBET nie zawierają żadnych domieszek pyłów przemysłowych ani popiołów. Promieniotwórczość betonu komórkowego jest najniższa wśród ściennych materiałów budowlanych. Współczynnik f1, określający stopień naturalnej radiacji materiału w przypadku betonu komórkowego nie przekracza 0,15 – spełnia więc wszelkie normy i jest nawet kilkakrotnie mniejszy od współczynnika promieniotwórczości innych popularnych materiałów budowlanych.
Beton komórkowy jest także materiałem w 100% poddającym się pełnemu recyklingowi. Po ewentualnej rozbiórce budynku można go przetworzyć i użyć do ponownej produkcji.